We Francji zatrzymano trzy osoby planujące zamachy

W sierpniu zatrzymano we Francji siedem osób powiązanych z siatkami terrorystycznymi. Co najmniej trzy z tych osób „miały gotowe plany” ataków terrorystycznych – podaje do wiadomości francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

– Liczba osób mających związki z siatkami terrorystycznymi, którzy zostali zatrzymani w pierwszych sześciu miesiącach tego roku we Francji jest równa liczbie wszystkich takich osób zatrzymanych w całym 2015 roku – powiedział szef MSW po spotkaniu w stolicy Francji z Thomasem de Maiziere. Cazeneuve nie sprecyzował jednak, o ilu osobach dokładnie mówi.

Na początku tego miesiąća francuskie MSW informowało, że od stycznia zatrzymano 165 osób, w tym 91 objęto postępowaniem, a 63 przebywa w aresztach na podstawie prawa antyterrorystycznego. Według rządu zagrożenie terrorystyczne we Francji pozostaje „wyjątkowo wysokie” – podaje na swej stronie internetowej „Le Figaro”. 

Przez obawy przed zamachami odwołano we Francji wiele letnich imprez masowych. Te, których nie odwołano, są dodatkowo chronione, by zapobiec atakom terrorystycznym takim jak np. w Nicei, gdzie 14 lipca terrorysta wjechał ciężarówką w tłum świętujący Dzień Bastylii; zginęły 84 osoby. 
Według francuskiego MSW policja, żandarmeria i wojsko mają tego lata do zabezpieczenia 56 dużych imprez masowych na terytorium całego kraju.

Radio ZET/PAP/SI