Burkini wróci na francuskie plaże? Jest decyzja sądu

Zakaz noszenia burkini na plażach francuskich kurortów został w piątek zawieszony przez Radę Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji. Zwieszenie ma obowiązywać do wydania ostatecznego wyroku.

Werdykt dotyczy zakazu wydanego przez władze miejscowości Villeneuve-Loubet nad Morzem Śródziemnym, ale na podobny krok zdecydowało się we Francji już około 30 kurortów, co wywołało żywą ogólnokrajową debatę, a nawet podziały w rządzie.

Jak ogłosiła Rada Stanu, miejscowe władze mogą ograniczyć wolności obywateli wyłącznie, gdy mogłoby to stanowić zagrożenie dla porządku publicznego. W przypadku burkini zdaniem sądu takiego zagrożenia nie ma.

Sprawa dotycząca noszonego przez muzułmanki stroju kąpielowego trafiła do sądu na wniosek Ligi Praw Człowieka, której zdaniem zakaz łamie podstawowe wolności obywatelskie. Z kolei jego zwolennicy wskazują na laicki charakter Republiki Francuskiej, kwestie bezpieczeństwa, a także twierdzą, że ubiór zakrywający niemal całe ciało jest symbolem zniewolenia kobiet w islamie.

Radio ZET/PAP/AFP/MW

Więcej: