Uważaj na wyborach! Są pułapki na kartach wyborczych TŁUMACZYMY

Karty do głosowania są źle zaprojektowane, wyborcy mogą popełniać błędy – ostrzega Fundacja Batorego. Sprawdźcie, na co uważać 25 października przy urnie wyborczej.

Eksperci ostrzegają, że liczba głosów nieważnych może okazać się bardzo wysoka. Wszystko przez źle zaprojektowane karty wyborcze.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku: 25 października IDĘ na wybory

W niedzielę w komisjach wyborczych dostaniemy dwie karty do głosowania - jedną do Sejmu i drugą do Senatu. Na każdej, by głos był ważny, powinniśmy zaznaczyć po jednym kandydacie.

Najważniejsze, by nie oddać głosu na spisie treści (druga strona):

"Według dr.  Adama Gendźwiłła kolejną pułapką jest jednolity wygląd kart - część wyborców i wyborczyń może postawić krzyżyk wyłącznie przy nazwie preferowanej partii na spisie treści, który nie różni sie wyglądem od list kandydatów/ek! Inne osoby mogą z kolei zamiast na wybraną listę numer 16, zagłosować na... stronie numer 16. Zwłaszcza dla osób niedowidzących problemem może być także samo trafienie krzyżykiem w małą (6x6mm) kratkę. Niekoniecznie pomoże nam też napisana hermetycznym, prawniczym językiem instrukcja.” - czytamy w opracowaniu Fundacji Batorego.

Autorzy dokumenty apelują także, by rozpocząć prace nad lepszymi kartami wyborczymi w przyszłości.

Radio ZET/ŁS

Więcej: