Zalewska: Wojna zmieniła wszystko. Nikt pozytywnie nie oceniał wypowiedzi Orbana

25.02.2023 08:46

W sobotę 25 lutego gośćmi Andrzeja Stankiewicza w 6. Dniu Tygodnia w Radiu ZET byli: europosłanka Anna Zalewska (PiS), poseł Robert Winnicki (Konfederacja), poseł Dariusz Klimczak (Koalicja Polska – PSL), poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) i poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica).

6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET
fot. Radio ZET

Goście programu 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET rozmawiali o wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce oraz o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który - według części komentatorów - miał stwierdzić, że przywódca USA "nic nie powiedział".

W ocenie Anny Zalewskiej z PiS, Kaczyński niczego takiego nie mówił, a powielana informacja to fake news. - Manipulacja przypadkowym nagraniem bez kontekstu, bez informacji, czy jest to wynik jakiejś bliżej nieokreślonej rozmowy. Mogę odpowiedzieć oświadczeniem pana ministra Żaryna. Jest to manipulacja i prowokacja. Nie pierwsza zresztą prezentowana przez autora - mówiła.

Zalewska: Wojna zmieniła wszystko w polityce europejskiej

- Jako Zjednoczona Prawica od początku jesteśmy przy Ukrainie. To Andrzej Duda pilnuje jedności. Jest liderem, który rozwiewał wszystkie wątpliwości NATO [...] Prezydent Biden wiedział, że musi tu być, dlatego, że przesuwa się cała polityka na świecie właśnie w stronę Polski - podkreśliła.

Czy to koniec sojuszu PiS z Orbanem? - Wojna zmieniła wszystko w polityce europejskiej. Nikt z polskich władz nigdy pozytywnie nie oceniał wypowiedzi węgierskiego przywódcy. Jest dążenie do tego, żeby sankcje były jak najmocniejsze - dodała Zalewska.  

– Stany Zjednoczone bardzo dużo zainwestowały politycznie w tę wojnę. To dobrze z polskiego punktu widzenia, bo to zdejmuje z nas trochę ciężaru. Jest czas, żeby zadbać o własne interesy. Organizowanie międzynarodowego wsparcia jest jak najbardziej wskazane, natomiast nie jest wskazane rozbrajanie Polski. Pan minister Błaszczak deklaruje olbrzymie kwoty i olbrzymie ilości sprzętu. Część z tego sprzętu zaczęła do nas trafiać, ale nadal po tym roku jesteśmy dużo słabiej uzbrojeni niż rok temu – powiedział Robert Winnicki z Konfederacji.

– Polska powinna przede wszystkim zadbać o swoja armię, swoje bezpieczeństwo i to, żeby samemu nie być rozbrojonym, ponieważ nie wiemy w jakim kierunku ta wojna na Ukrainie się potoczy – odpowiedział poseł Konfederacji. – Jak wyglądają harmonogramy dostarczania sprzętu Polsce versus wydawania tego sprzętu Ukrainie? Tego harmonogramu nie mamy – dodał.

Kowal: Polska dobrze robi przekazując sprzęt, bo trzyma Ruskich daleko

Posłowi Konfederacji odpowiedział Krzysztof Gawkowski, który był na organizowanej przez prezydenta niejawnej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w piątek. – Posiedzenie RBN-u było w trybie niejawnym, ale mogę odpowiedzieć – jest harmonogram tego, jak będzie sprzęt przychodził i jak mają go wysyłać – wytłumaczył polityk Lewicy.

– Żeby sprawdzić czy Polska się dozbraja czy rozbraja wystarczy wylądować w Rzeszowie. Myślę, że każdy, kto odczuwał trwogę w pierwszych dniach tej wojny, dzisiaj wie, że Polska dobrze robi przekazując sprzęt, bo trzyma Ruskich daleko od Polski i dobrze robi, że jednocześnie kupuje ten sprzęt – powiedział poseł. – Biden przyniósł dobra ofertę, najlepsza ofertę od kilkuset lat. Polska siedzi przy głównym stoliku. Tylko jest coś takiego, czego tu się wszyscy bali powiedzieć, żeby się nie pokłócić. Dla Stanów Zjednoczonych i Bidena, demokraty, jest ważne, żeby w Polsce te standardy były utrzymane także jeżeli chodzi o wewnętrzną politykę. Jest plan Orbana i plan Bidena. Ja nic nie sugeruję. W przemówieniu Biden dziesięć razy mówił o demokracji, kilkanaście razy o walce z autorytaryzmem. Polacy maja prawo do tego, żeby być przy głównym stoliku. Co jest dzisiaj potrzebne, żebyśmy funkcjonowali na zachodzie? To jest trzymać standardy demokracji, wyborów, mediów, sądów. Bez tego nie pojedziemy dalej. A Polacy chcą czegoś więcej – dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.

RadioZET.pl