Zamknij

"Budowanie murów na granicy to ułuda bezpieczeństwa"

05.11.2022 10:00

Przyzwyczailiśmy już Polaków, że wolimy uprzedzać pewne działania niż reagować po ich fakcie - tak wiceszef MSWiA Błażej Poboży w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" skomentował ogłoszoną przez MON decyzję o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. - Budowanie murów daje ułudę bezpieczeństwa - oceniła z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

Andrzej Stankiewicz
fot. Radio ZET

"6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" to najważniejsze tematy mijającego tygodnia, komentarze, opinie, gorące dyskusje i różne punkty widzenia. W sobotę gośćmi Andrzeja Stankiewicza byli: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Błażej Poboży (PiS), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska), Anna Maria Żukowska (Lewica) i Marek Sawicki (PSL).

Pierwszą część programu zdominował temat budowy zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim, którą ogłosił przed kilkoma dniami szef MON Mariusz Błaszczak.

Zapora na granicy z Rosją. "Ułuda bezpieczeństwa"

- Przyzwyczailiśmy już Polaków, że wolimy uprzedzać pewne działania niż reagować po ich fakcie - powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Podkreślił, że "część sygnałów wygląda podobnie" jak w zeszłym roku na Białorusi, "stąd nasze działania mają charakter prewencyjny".

Dodał, że ważnym elementem ochrony jest również infrastruktura perymetryczna, czyli zestaw czujników i kamer, określony przez wiceministra jako "najnowocześniejsze dostępne rozwiązanie" i że sama zapora będzie gotowa "za trzy tygodnie".

- Mamy obecnie 10 razy mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - powiedział, dodając, że szanse na to, by przekroczyć taką zaporę wynoszą "jeden procent".

- Potrzebujemy przede wszystkim skutecznej obrony RP, a budowanie murów daje ułudę bezpieczeństwa - oceniła z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem "zdarza się, że dochodzi do łamania prawa na polskiej granicy, że te wnioski o przyznanie statusu uchodźcy nie są przyznawane". - I kończy się to tragicznie - stwierdziła.

loader

RadioZET.pl