,

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Parada LGBT w Rzeszowie? "Mogłaby się odbyć"

06.06.2021 12:40

- Czy państwo, jako prezydenci miasta, pozwoliliby na paradę społeczności LGBT w Rzeszowie? – takie pytanie Andrzej Stankiewicz zadał kandydatom na prezydenta Rzeszowa podczas specjalnego wydania programu "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET".

debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa
fot. Radio ZET

Debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa w Radiu ZET i Onecie przyniosła wiele emocji, zwłaszcza w sprawach tożsamościowych. Jako pierwszy na temat możliwej parady mniejszości LGBT w stolicy Podkarpacia odpowiadał poseł Konfederacji Grzegorz Braun

– Bezpieczeństwo, to również bezpieczeństwo tożsamościowe. Przestrzeń publiczna nie może być zawłaszczana, nie może podlegać atakowi antycywilizacji i w związku z tym chciałbym bardzo wyraźnie zadeklarować: nie na mojej wachcie, nie na mojej służbie – tak sprawę skomentował Grzegorz Braun z Konfederacji.

Następnie głos zabrał kandydat zjednoczonej opozycji, radny Rzeszowa Konrad Fijołek

– Rzeszów zawsze był miastem otwartym, tolerancyjnym, w którym mogły spotykać się różne narodowości, kultury, różne grupy zawodowe, ale także i religijne. Chciałbym, żeby to miasto takie pozostało. Żeby każdy mógł wyjść na ulicę i manifestować swoje poglądy. W moim Rzeszowie każdy marsz będzie mógł spokojnie przejść, nie będzie cenzury – odpowiedział Konrad Fijołek, kandydat popierany przez partie opozycyjne.  

Zobacz także

Jako trzecia wypowiedziała się wojewoda podkarpacka, wspierana przez PiS Ewa Leniart.  

– Rzeszów to miasto piękne i tolerancyjne. Praw i wolności wszystkich obywateli zawsze przestrzegaliśmy. Jeżeli rzeczywiście będzie tak, iż organizatorzy takowego marszu zapewnią przestrzeganie prawa i dopełnia wszelkich formalności, to zapewne i w Rzeszowie taki marsz mógłby się odbyć. Pamiętać jednak należy, że bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze – powiedziała Ewa Leniart, którą popiera Prawo i Sprawiedliwość.  

Ostatni z kandydatów, wiceminister Marcin Warchoł z Solidarnej Polski mówił z kolei: 

– Jeżeli zostanę prezydentem, wolność zgromadzeń będzie na pewno szanowana. Jestem za wolnością i swobodami obywatelskimi jako wieloletni były pracownik biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Natomiast nie wezmę udziału w takim marszu, dlatego, że dla mnie najważniejsza jest rodzina. Prezydent powinien być daleki od sporów ideologicznych, powinien łączyć, a nie dzielić – odpowiedział Marcin Warchoł, który ma poparcie Solidarnej Polski i ustępującego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

"7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET": debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa 

Godzinnej debaty, która odbyła się w niedzielę po godz. 9, można odsłuchać na Radiozet.pl, na profilu Facebookowym stacji oraz na głównej stronie Onet.pl.

Wybory na prezydenta Rzeszowa

Już 13 czerwca Rzeszów stanie się centralnym punktem debaty politycznej w Polsce. Przypomnijmy, przedterminowe wybory w tym mieście muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. 

Na urząd prezydenta Rzeszowa kandydują: wspierana przez PiS wojewoda podkarpacka Ewa Leniart; proponowany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się