,

Spór o obowiązkowe szczepienia nauczycieli. "Wywoła to niepotrzebny ferment"

16.01.2022 10:52

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli wywołają niepotrzebny ferment – powiedział w programie "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Pytany o konsekwencje wypowiedzi kurator Nowak, która nazwała szczepionki przeciw COVID-19 "eksperymentem", stwierdził, że "odbyła się rozmowa". 

Tomasz Rzymkowski
fot. Radio ZET

W piątek 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze ds. COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki w rządzie PiS wskazał, że "formuła Rady Medycznej chyba się wykończyła". – To byli rzeczywiście fachowcy, nie kwestionuję. Rozstanie odbyło się w dobrej atmosferze. [...] To rząd podejmuje decyzje i ponosi odpowiedzialność. Eksperci z Rady Medycznej byli jednowymiarowi – powiedział. 

Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oceniła, że "w rządzie nie ma osób odważnych". – Przeraża mnie indolencja i lekceważenie tylu ofiar – dodała. Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że członkowie Rady Medycznej odeszli m.in. w proteście przeciwko negowaniu szczepień przez kurator Barbarę Nowak, która nie straciła stanowiska. 

Jan Kanthak z Solidarnej Polski przyznał, że "poglądy na szczepienia są zróżnicowane, ale rząd nie jest zakładnikiem antyszczepionkowców". Pytany o ustawę ws. weryfikacji szczepień ocenił, że niektórych nie da się do niej przekonać. – Znam takie osoby, który w życiu nie poprą tej ustawy – dodał. 

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli?

Wiceminister edukacji i nauki zapytany przez Andrzeja Stankiewicza dlaczego MEiN zablokował obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, odpowiedział: "Uważamy, że wywoła to niepotrzebny ferment". – Ponad 85 proc. nauczycieli i pracowników oświaty jest zaszczepionych. Część trzeba odjąć, bo mają takie, a nie inne zalecenia medyczne. Procent niezaszczepionych jest znikomy. Skupmy się na grupach zawodowych, w których jest problem – stwierdził. 

– Potępiam słowa Barbary Nowak. Te słowa są absolutnie skandaliczne – dodał polityk Zjednoczonej Prawicy. – Dlaczego jej nie odwołaliście? Jakie były konsekwencje? – dopytywał prowadzący "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET". – Konsekwencje były takie, że odbyła się rozmowa – powiedział Rzymkowski. 

W niedzielę 16 stycznia 2022 roku gośćmi Andrzeja Stankiewicza w programie "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" byli: Jan Kanthak - Solidarna Polska, Agnieszka Pomaska - Platforma Obywatelska, Tomasz Rzymkowski - Prawo i Sprawiedliwość, Marek Sawicki - Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Joanna Scheuring-Wielgus - Lewica. 

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się