,

Europoseł PO: Łukaszenka to terrorysta, powinien stanąć przed Trybunałem w Hadze

05.09.2021 15:37

– Łukaszenka nie pierwszy raz używa metod destabilizacji, które mają w Europę uderzyć. Nie jest tylko problemem dla społeczeństwa białoruskiego. Mówimy o tym od roku – to jest terrorysta, to jest osoba, która szantażuje nasz demokratyczny świat, bo ma wsparcie Putina – powiedział w Radiu ZET europoseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

Europoseł: Alaksandr Łukaszenka powinien być ścigany jako terrorysta
fot. PAP

Alaksandr Łukaszenka na czele reżimu Białorusi wywołał kryzys migracyjny na wschodniej granicy Unii Europejskiej – przekonują rządzący w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Pod adresem dyktatora panuje – w silnie spolaryzowanej polityce polskiej – dość jednoznaczna ocena sytuacji.

– Dlaczego nie stosujemy zasady dokumentacji, która pozwoli postawić go przed Trybunałem w Hadze? Litwini już o tym rozmawiają – mówił w 7. Dniu Tygodnia w Radiu ZET Andrzej Halicki.

Alaksandr Łukaszenka powinien być sądzony jako terrorysta? Chce tego europoseł PO

– Ale w jaki sposób chce pan postawić Łukaszenkę przez Trybunałem w Hadze, zajmującym się zbrodniami międzynarodowymi? – dopytywał polityka Platformy prowadzący program red. Andrzej Stankiewicz.

– Chociażby dlatego, że zorganizowany szmugiel ludzi jest przestępstwem międzynarodowym i to jest kryminał – tłumaczył Andrzej Halicki. – Polska powinna wystąpić z takim wnioskiem do Trybunału? – dopytywał prowadzący.

 – Tak, rząd polski powinien się nad tym zastanowić, zbierać dowody i materiały. Mamy zorganizowany proces szmuglu ludzi, który zresztą firmował syn Łukaszenki. Polega on na tym, że organizowane są przeloty, za bardzo dużą opłatą, z Bliskiego Wschodu – odpowiedział europoseł.

RadioZET.pl/7DT

Logo radiozet Dzieje się