,

Jarosław Sachajko: Trzaskowski obchodzi zakaz finansowania partii z zagranicy

13.06.2021 13:39

W programie „7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET” padło oskarżenie, że Rafał Trzaskowski jako wiceszef Platformy Obywatelskiej organizuje wydarzenie sponsorowane przez zagraniczną fundację, a zatem, że jest to obchodzenie zakazu finansowania partii przez podmioty zagraniczne. – To jest bardzo duży zarzut – powiedział w Radiu ZET Jarosław Sachajko z Kukiz’15. Tak odniósł się do organizacji wydarzenia Campus Polska.

Jarosław Sachajko
fot. Radio ZET

Poseł Kukiz’15 zarzucił Trzaskowskiemu, że Campus Polska jest sponsorowane przez zagraniczną fundację: – Fundacja Adenauera to jest organizacja bezpośrednio związana z politykami Niemiec, którą politycy zarządzają – mówił Sachajko.

– Co ma pan na myśli? Jeśli dobrze pamiętam, w Polsce jest zakaz finansowania partii politycznych przed podmioty zagraniczne – zapytał Andrzej Stankiewicz.

– Ma pan rację, bo na razie mamy Campus Polska. Tam dosyć dużym sponsorem jest fundacja Adenauera. To jest w Polsce niebezpieczne. […] Ważne jest, żebyśmy uczyli się z historii, co się działo, kiedy politycy byli finansowani z pieniędzy zewnętrznych – dodał Jarosław Sachajko.

Do zarzutów odniósł się również partyjny kolega Rafała Trzaskowskiego Marcin Kierwiński: – To jest jakiś kompletny absurd. Jeżeli jest wydarzenie społeczne, które ma mieć formę szkoły letniej, to organizatorzy ubiegają się o różnego rodzaju fundusze – powiedział sekretarz generalny PO.

Innego zdania była Małgorzata Golińska: – Sytuacja finansowania Campus Polska, korzystania z partnerów niemieckich, wprost ze środków finansowych niemieckiego rządu czy niemieckich partii, jest absolutnie nie do obrony […] Najczęściej tacy partnerzy mają swoje wymagania i trudno mi oczekiwać, że to będą wymagania zgodne z interesem Polski – komentowała posłanka PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Radio ZET

Logo radiozet Dzieje się