,

Kłótnia o "rejestr ciąż". Scheuring-Wielgus: Macie krew na rękach. "Spotkamy się w sądzie"

28.11.2021 11:16

Dyskusja o "rejestrze ciąż" w programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET przerodziła się w kłótnię między politykami Zjednoczonej Prawicy a Joanną Scheuring-Wielgus z Lewicy. – Nie mówcie mi, że bronicie kobiet [...] Jesteście odpowiedzialni za śmierć Izy z Pszczyny – powiedziała posłanka. – Spotkamy się w sądzie, to jest skandal – odpowiedział stanowczo Tomasz Rzymkowski. 

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację ustawy o Systemie Informacji Medycznej (SIM). W poszerzonym katalogu danych mają znaleźć się m.in. informacje o ciąży. Według senatora Krzysztofa Brejzy z KO rządzący poprzez tę zmianę chcą wprowadzić ''rejestr ciąż''. Minister Niedzielski ocenił, że z ogromnym zdziwienie przyjął "swojego rodzaju nagonkę na temat". – Informacje o ciąży pacjentki są w dokumentacji papierowej, będą w elektronicznej – wyjaśnił.

Kłótnia polityków o "rejestr ciąż". Scheuring-Wielgus: Macie krew na rękach

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy stwierdziła, że PiS chce stworzyć ''rejestr ciąż'', aby kontrolować kobiety. – Nie mam żadnych podstaw do tego, żeby wierzyć w dobre intencje tego rządu – powiedziała. 

– W tym wszystkim chodzi o to, żeby zdjąć z tapety sprawy, które są niewygodne. [...] Już sam ''rejestr ciąż brzmi absurdalnie – ocenił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. – To nie jest pierwszy ruch tego rządu, który jest typowo antykobiecy. […] W rękach tej władzy jakikolwiek tego typu rejestr może być szalenie niebezpieczny – dodał Marcin Kierwiński z KO. 

– To jest absolutny fake news. System informacji medycznej funkcjonuje od dłuższego czasu i jest podyktowany dobrem kobiet – powiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski. – Po pierwsze to są dane chronione, po drugie nie będzie do tego dostępu – wyjaśnił poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. Na słowa polityków Zjednoczonej Prawicy ostro zareagowała Joanna Scheuring-Wielgus. 

– Mam prośbę do pana Rzymkowskiego i Ozdoby. Nie mówcie mi, że bronicie kobiet. Podpisaliście wniosek do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Macie krew na rękach i jesteście odpowiedzialni za śmierć Izy z Pszczyny – powiedziała posłanka Lewicy. 

– To jest absolutny skandal – odpowiedział Jacek Ozdoba. – Spotkamy się w sądzie, to jest skandal. Pani sugeruje, że ja zabiłem kobietę – mówił zbulwersowany Tomasz Rzymkowski. Do dyskusji włączył się prowadzący program Andrzej Stankiewicz. – Proszę panią Joannę Scheuring-Wielgus o uważne dobieranie słów i niestawianie gościom tej audycji zarzutu spowodowania śmierci kobiety, chyba że ma pani bezpośrednie powody – powiedział dziennikarz.

– Pan Ozdoba i Rzymkowski podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Efektem jego wyroku są takie sytuacje (śmierć Izy z Pszczyny - przyp.red.). Nie macie prawa mówić o tym, że bronicie kobiet – dodała posłanka Lewicy. 

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się