,

Szybsze szczepienia dla niepełnosprawnych? "Osobiście porozmawiam z ministrem"

18.04.2021 15:10

Mogę zadeklarować, że osobiście porozmawiam z Michałem Dworczykiem, on jest z mojego okręgu. Będę wspierać wszystkie petycje i wszystkie prośby dotyczące osób niepełnosprawnych - mówiła w Radiu ZET Anna Zalewska. Europosłanka PiS pytana była o to, dlaczego osoby z niepełnosprawnościami - wedle aktualnego harmonogramu - nie zostaną zaszczepione szybciej. 

Andrzej Stankiewicz kolejny raz przepytał polskich polityków. Tym razem jego gośćmi w audycji "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" byli: Katarzyna Lubnauer (KO), Anna Zalewska (PiS), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Hetman (PSL) i Artur Dziambor (Konfederacja).

Zalewska o szczepieniach osób niepełnosprawnych: będę rozmawiać z ministrem Dworczykiem

Jednym z wątków był temat szczepień przeciw Covid-19, a konkretnie kryteria kwalifikacji do szczepień. - Dlaczego rząd nie może zmienić kolejności szczepień tak, żeby osoby niepełnosprawne zostały szybciej zaszczepione? – dopytywał Annę Zalewską prowadzący. Zarzucił też pełnomocnikowi rządu ds. szczepień Michałowi Dworczykowi, że w tej kwestii "nabiera wody w usta". 

– Kiedy mielibyśmy sytuację, że szczepionek jest tyle, ile potrzeba i każdy, kto chce, będzie mógł się zaszczepić, pewnie w ogóle nie byłoby problemu – stwierdziła była minister edukacji. Po czym dodała:

Mogę zadeklarować, że osobiście porozmawiam z Michałem Dworczykiem, on jest z mojego okręgu. Będę wspierać wszystkie petycje i wszystkie prośby dotyczące osób niepełnosprawnych. Rzeczywiście, za moment, kiedy otworzą się wszystkie zakłady rehabilitacyjne, gdzie terapeuci będą przychodzić do niepełnosprawnych, dobrze by było, gdyby ta grupa była zaszczepiona  Anna Zalewska

Dodała jednak, że nie zostawi sprawy: – Z deklaracji pana ministra Dworczyka wynika, że za moment będzie już powszechna rejestracja i powszechna dostępność szczepień, w związku z tym myślę, że to jest kwestia następnych kilku dni. Ale złożyłam deklarację i osobiście to zrobię (porozmawia z Michałem Dworczykiem – przyp. red.).

Szczepienia przeciw Covid-19. Od końca grudnia wykonano w Polsce ponad 8,8 mln szczepień

Szczepienia przeciw Covid-19 trwają od końca grudnia ubiegłego roku. Dotychczas - jak podano w niedzielę w serwisie rządowym gov.pl i na Twitterze #SzczepimySię - w Polsce wykonano dotąd 8 845 735 szczepień, w tym pierwszą dawką 6 556 776. W pełni zaszczepionych (zaszczepieni preparatem J&J oraz drugą dawką innych preparatów) jest 2 288 959 osób. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter

Logo radiozet Dzieje się