Obserwuj w Google News

14. emerytura bez progów dochodowych? „Świadczenie także dla zamożnych”

2 min. czytania
23.05.2023 08:24
Zareaguj Reakcja

O ile trzynastka przysługuje każdemu seniorowi, o tyle przy czternastce emeryci powinni pamiętać o  progu dochodowym. Jak wynika z sondażu dla „Super Expressu”, dodatkowe świadczenie zdaniem 55 proc. Polaków powinno objąć wszystkich, także zamożnych świadczeniobiorców.

Dla kogo czternastka
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Emerytura w kwocie powyżej 4 tysięcy złotych brutto w praktyce wykluczy seniorów z grona beneficjentów czternastki. Przy tym świadczeniu obowiązuje bowiem próg dochodowy: przy świadczeniu powyżej 2900 zł brutto dodatek zmniejszany jest zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Czy czternastka powinna dzielić Polaków? Zdania są podzielone.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

14. emerytura bez progu dochodowego?

55 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy ich zdaniem wszyscy emeryci powinni dostawać 14. emeryturę - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Redakcja poleca

45 proc. badanych stwierdziło z kolei, że próg dochodowy powinien zostać utrzymany. Warto nadmienić, że mimo wzrostu emerytur po marcowej waloryzacji, kryteria dochodowe nie zmieniły się, przez co z dodatkowych pieniędzy skorzysta mniej osób. W przepisach utrzymano bowiem próg 2900 zł brutto jako granicę, do której wypłacana będzie pełna czternastka w wysokości emerytury minimalnej. Powyżej świadczenie ma być zmniejszane zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Według deklaracji wiceministra finansów Artura Sobonia – seniorzy dostaną 14. emeryturę na przełomie sierpnia i września. Pieniądze zostaną zatem wypłacone jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. - W kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - powiedział wiceminister finansów.

RadioZET.pl/PAP/Se.pl