,

14. emerytura w wakacje? Resort podał termin wypłaty

24.05.2023 11:51

- Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wszystko wskazuje więc na to, że seniorzy dostaną zastrzyk gotówki jeszcze przed wyborami.

Termin wypłaty czternastki
fot. Pawel Wodzynski/East News

Emerytura wyższa niż zwykle trafi na konta niektórych seniorów jeszcze w wakacje. Rząd planuje wpłacić czternastki na przełomie sierpnia i września br. – poinformowała na antenie Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Czternastka przed wyborami. Resort podał termin

Tuż przed wyborami parlamentarnymi część seniorów dostanie ekstra przelew na konto: czternastą emeryturę. Świadczenie w kwocie minimalnej emerytury (1588 zł brutto) nie trafi jednak do wszystkich. Przy świadczeniu powyżej 2900 zł brutto dodatek zmniejszany jest zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, zaś najniższa czternastka wyniesie 50 zł. W praktyce oznacza to, że senior z emeryturą wyższą niż 4 tys. zł brutto ekstra świadczenia nie otrzyma.

Szefowa MRiPS zaznaczyła w PR24, że do tej pory decyzje o wypłacie czternastej emerytury były podejmowane rokrocznie, zaś teraz czternastki mają być ustawowo, trwale wpisane w finanse seniorów. Maląg dodała, że resort przewiduje, iż świadczenie będzie wypłacane w drugiej połowie roku.

Zdaniem Maląg najprawdopodobniej świadczenie zostanie wypłacone pod koniec sierpnia i na początku września, podobnie jak w ubiegłym roku. - Decyzję podejmie Rada Ministrów, dopiero jak ustawa zostanie przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta. Wtedy te szczegóły co do terminu wypłaty Rada Ministrów będzie mogła podjąć - stwierdziła szefowa MRiPS.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się