Zamknij

15. emerytura przed wyborami? Jest stanowisko Prawa i Sprawiedliwości

Katarzyna Witwicka
17.11.2022 11:45

Prezes PiS Jarosław Kaczyński miał zatwierdzić wypłaty dodatkowego świadczenia dla seniorów przed wyborami w 2023 roku – podał nieoficjalnie serwis Wyborcza.biz. Krzysztof Sobolewski z PiS odniósł się do informacji dotyczącej 15. emerytury.

15. emerytury nie będzie?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytury od lat są przedmiotem kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość najpierw sięgnęło po trzynastą emeryturę, która wypłacana jest wszystkim seniorom, potem zaś politycy zaproponowali czternastkę, przy której obowiązuje próg dochodowy. Czy rząd sięgnie do budżetu, by wypłacić seniorom kolejną ekstra emeryturę? Decyzję o 15. emeryturze miał podjąć już prezes Jarosław Kaczyński – podał nieoficjalnie portal wyborcza.biz. Doniesienia te zdementował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

15. emerytura? Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości

O dodatkowe świadczenie najpierw na antenie Radia ZET pytany był prezydent Andrzej Duda, który odparł wówczas, że w razie konieczności seniorzy otrzymają także 15. emeryturę. Potem, jak podał serwis wyborcza.biz, taką decyzję miał zatwierdzić sam prezes partii Jarosław Kaczyński.

- Nie toczą się żadne prace ani tym bardziej nie ma decyzji politycznej, dotyczącej wypłaty 15. emerytury – powiedział PAP Krzysztof Sobolewski. Przedstawiciel partii dodał, że trzynastka i wymagająca każdorazowo nowej ustawy 14. emerytura będą już stałym narzędziem polityki senioralnej.

Za wstrzymaniem się z obietnicą kolejnej emerytury dla seniorów przemawia także konieczność cięć wydatków. Rosnące ceny energii i związany z nimi pakiet wsparcie dla firm i polskich rodzin pochłania z budżetu kolejne pieniądze, stąd niemal wszystkie ministerstwa skazane są na zaciskanie pasa.

Warto nadmienić, że 2023 rok (za sprawą rekordowo wysokiej inflacji) przyniesie seniorom rekordową waloryzację świadczeń. 1 marca emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto.

W takiej wysokości zostaną także wypłacone trzynastki, które trafią do wszystkich seniorów, a także czternastki – dla wybranych. W tym roku na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

loader

RadioZET.pl/PAP