Zamknij

Tarcza dla firm nie sprawdziła się? „Zgłosiło się kilku przedsiębiorców”

Katarzyna Witwicka
10.10.2022 08:12

Tarcza antykryzysowa dla firm nad Odrą nie cieszy się popularnością? „Rzeczpospolita” podaje, że do ZUS po wsparcie zgłosiło się zaledwie kilku przedsiębiorców.

tarcza dla firm nad Odrą
fot. Krzysztof Furmaga/Shutterstock (ilustracyjne)

Katastrofa ekologiczna związana ze skażeniem Odry pozbawiła przedsiębiorców zarobku. Po licznych apelach o rekompensatę za straty finansowe rząd zdecydował: będzie nowa tarcza. Od 30 września można składać wnioski o nowe świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na każdego pracownika przysługuje 3010 zł w ramach świadczenia „postojowego”. Ile wniosków wpłynęło do urzędu?

Tarcza dla firm nad Odrą to niewypał? „Zgłosiło się kilku przedsiębiorców"

Jedynie kilku przedsiębiorców złożyło w ZUS wniosek o wsparcie w związku z sytuacją na Odrze - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Niewykluczone, że niewielkie zainteresowanie wynika z faktu, że warunki skorzystania ze wsparcia są dość wyśrubowane. Ustawodawca ściśle określił miejsce prowadzenia działalności, poziom spadku przychodów i kod PKD, uprawniający do zgłoszenia się po świadczenie. Mowa o przedsiębiorcach m.in. z branży gastronomicznej, rekreacyjnej i turystycznej, którzy odnotowali spadek przychodów rzędu 50 proc. w zestawieniu do lipca lub czerwca 2022 roku lub sierpnia 2021 roku.

 

Z danych ZUS opublikowanych przez dziennik wynika, że od 30 września do chwili publikacji materiału wnioski złożyło 12 podmiotów dla 58 ubezpieczonych. "Jeśli spełnią oni warunki, to potencjalnie w pierwszej transzy ZUS wypłaci około 180 tys. zł pomocy" - podaje "Rzeczpospolita". Dziennik podkreślił, że to o wiele mniej, niż pierwotnie zakładał rząd.

loader

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”