Zamknij

5 tys. zł dla każdego przedszkolaka. Rząd przewiduje „dodatkową dotację”

28.03.2022 10:21

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski poinformował w Radiu ZET, że trwają prace nad utworzeniem specjalnej dotacji dla dzieci w wieku przedszkolnym, które pochodzą z Ukrainy. Rodzice otrzymają ok. 5 tysięcy złotych.

5 tys. zł dla każdego przedszkolaka. Rząd przewiduje dodatkową dotację
fot. Karol Porwich/East News

Wojna w Ukrainie sprawiła, że ok. 3,6 mln mieszkańców w popłochu opuściło atakowany przez Rosję kraj. Wśród uchodźców trafiających do Polski są głównie kobiety i dzieci. Od początku rosyjskiej inwazji w wyniku działań zbrojnych zginęło 143 dzieci, a ponad 216 nieletnich zostało rannych.

Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, Polska przyjęła już ponad 2,32 miliona uchodźców z Ukrainy. Straż Graniczna poinformowała, że tylko w ciągu ostatniej doby granicę przekroczyło 27 tysięcy uchodźców.

Dotacja dla przedszkolaków z Ukrainy od polskiego rządu

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zdradził w Radiu ZET, że trwają pracę nad dodatkowym świadczeniem dla osób uciekających przed wojną, które mają małe dzieci.

Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. zł. Do polskiego systemu edukacji zapisanych jest sto kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy 

Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki

Piontkowski podkreślił, że trwają w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Finansów. "Potem będą także rozmowy z samorządowcami". W Dzienniku Ustaw 21 marca opublikowano rozporządzenie o nauce dzieci ukraińskich. Dopuszcza ono zwiększenie w roku szkolnym 2021/2022 liczby dzieci w oddziałach w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w oddziałach klas I–III szkół podstawowych.

Piontkowski powiedział też, że MEiN apeluje do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych, a na życzenie samorządów podniesiono maksymalną liczebność uczniów.

loader

RadioZET.pl