Obserwuj w Google News

50 złotych na dziecko? Inflacja zmusiła Polaków do oszczędzania

2 min. czytania
29.05.2023 12:27
Zareaguj Reakcja

Łącznie prawie połowa Polaków zamierza wydać na tegoroczny prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka od 50 do 200 zł – wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i Grupę SkipWish.

50 złotych na dziecko? Inflacja zmusiła Polaków do oszczędzania
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja, która od ponad roku utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie, zmusza Polaków do zaciskania pasa. Oszczędny tryb życia widać także po deklaracjach związanych z prezentami na Dzień Dziecka. 1 czerwca wielu obdarowanych otrzyma skromniejsze prezenty.

50 złotych na dziecko? Polacy oszczędzają także w Dniu Dziecka

Z badania UCE RESEARCH i SkipWish wynika, ile Polacy zamierzają wydać na prezenty dla swoich pociech. Najczęściej deklarowany przedział cenowy to od 50 do 100 zł – tyle na jedno dziecko wyda co piąty ankietowany. 15 proc. respondentów wyda na dzieci do 150 zł, zaś 11 proc. – do 200 zł. 16 proc. najzamożniejszych rodziców przekaże dziecku prezent warty do 500 zł. Co ciekawe, 11,6 proc. ankietowanych w ogóle nie zamierza tego dnia „świętować”.

Redakcja poleca
Biorąc pod uwagę obecną drożyznę, można przewidywać, że raczej to będą dość symboliczne prezenty. Winna temu oczywiście jest wysoka inflacja. To z jej powodu konsumenci zaczęli naprawdę mocno oszczędzać i to nawet na własnych dzieciach czy wnukach. I tę tendencję pokazują też inne badania. Można również dodać, że zakupy w przedziale 50-100 zł wskazywały głównie osoby w wieku 55-65 i 25-34 lat, które miesięcznie zarabiają 1000-2999 zł na rękę. Trudno przy takich dochodach w obecnych czasach zainwestować więcej w dobrej jakości podarunek - Maciej Tygielski, współautor badania, dyrektor zarządzający Grupą SkipWish.

Jak wskazano, prawie jedna trzecia osób da dzieciom pieniądze w gotówce, co w dobie galopującej inflacji może okazać się nowym trendem.

– Analizując szczegółowe wyniki sondażu, widać, że nie będą obchodzić Dnia Dziecka głównie osoby w wieku 65-74 lat. To może być zaskakujące, bo Polacy w tej grupie wiekowej przeważnie mają wnuki. Myślę, że problemem może być zła sytuacja materialna. Seniorzy często mają ograniczone możliwości dorabiania pieniędzy do niskich emerytur i z tego może wynikać tak radykalne stanowisko. Niejednokrotnie też osoby starsze wstydzą się tego, że nie mają odpowiednich środków na zakup prezentów. Oczywiście to nie wszystkie powody, lecz – w mojej ocenie – najważniejsze – stwierdził ekspert ze SkipWish.

RadioZET.pl/UCE RESEARCH