Zamknij

500 plus dla związkowców. Polski Ład pozwoli im zarobić więcej

Katarzyna Witwicka
27.10.2022 16:52

Związkowcy przypomnieli o odliczeniu, które pozwoli im zaoszczędzić na podatku. Polski Ład wprowadził bowiem ulgę z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Na czym to polega?

500 plus dla związkowców
fot. Marek BAZAK/East News

500 plus dla związkowców. Polski Ład, który później został przekształcony w reformę „Niskie Podatki”, umożliwił odliczenie w PIT składki na związki zawodowe. 1 lipca limit odliczenia został zwiększony z 300 do 500 zł.

Odliczenie 500 zł w PIT. Na czym to polega?

Pracownicy, którzy należą do związków zawodowych, często mają odgórnie pomniejszoną pensję o składkę na rzecz związku. Od 1 stycznia 2022 r. podatnik może odliczyć część tej składki w PIT.

 

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększyła limit odliczenia zapłaconych składek z 300 zł do 500 zł. Pierwszego odliczenia za bieżący rok będzie można dokonać w przyszłorocznym rozliczeniu.

„W sytuacji, gdy składki na rzecz związku zawodowego potrącane są przez pracodawcę, podatnikowi do udowodnienia wysokości poniesionych na ten cel wydatków wystarczy jedynie informacja płatnika zamieszczona w PIT-11. Przed wprowadzonymi zmianami potrzebne było dodatkowo oświadczenie organizacji związkowej” – podał resort finansów.

Wykazana w PIT-11 kwota składki na rzecz związku zawodowego nie może być większa niż podlegająca odliczeniu w roku podatkowym, tj. 500 zł. 

Jeżeli pracodawca nie potrąca składek członkowskich z wynagrodzenia pracownika, podatnik ma obowiązek posiadać dowód wpłaty składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Dowód wpłaty musi zawierać co najmniej: dane identyfikujące członka związku zawodowego dokonującego wpłaty, nazwę organizacji związkowej, na rzecz której dokonano wpłaty, tytuł i datę wpłaty oraz kwotę wpłaconych składek.

loader

 RadioZET.pl/Solidarność/gov.pl