Zamknij

500 plus od teraz ze smartfona. ZUS uruchomił aplikację

15.11.2022 09:57

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił aplikację mobilną mZUS. Umożliwia ona szybki dostęp do informacji i wniosków o świadczenia dla rodziny np. 500 plus czy „Dobry start” – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

500 zł na klockach
fot. MONKPRESS/East News

500 plus można już zdobyć za pomocą smartfona. ZUS udostępnił aplikację mZUS w Sklepie Play oraz App Store – zainstalować mogą ją więc użytkownicy urządzeń mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Oprogramowanie jest bezpłatne, żeby jednak z niego skorzystać, trzeba spełnić ważny warunek.

500 plus przez mZUS. Wnioski można składać w aplikacji

Aktualnie aplikacja mZUS przeznaczona jest dla osób, które mogą skorzystać ze świadczeń dla rodzin. W początkowym okresie funkcjonowania klienci będą mogli złożyć za jej pośrednictwem wnioski o świadczenie „Dobry start” i o świadczenie wychowawcze 500 plus, czyli: DS-R, DS-O, DS-S oraz SW-R i SW-O. W dalszej perspektywie aplikacja zostanie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków (DZ).

Niewykluczone, że w dalszej perspektywie możliwości aplikacji mZUS zostaną rozbudowane, tak by umożliwić załatwienie za pomocą smartfona większej liczby spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

- Chcemy dać naszym klientom jak najszersze możliwości wnioskowania o świadczenia wypłacane przez ZUS. Wychodzimy z założenia, że należy ułatwić rodzicom, w każdy możliwy sposób, staranie się o środki. Doskonale wiemy, że zajmowanie się dzieckiem i domem kosztuje mnóstwo czasu. Liczymy, że dzięki aplikacji uda się jeszcze skrócić czas wnioskowania o świadczenia – podkreśliła Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS zaznaczyła, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem.

- Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wyjaśniła Uścińska.

Aby aktywować aplikację należy połączyć ją ze swoim profilem PUE. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE nie można skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Użytkownik, który zainstaluje aplikację mZUS może za jej pośrednictwem:

  • w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus i świadczenie „Dobry start” (300 plus)
  • szybko sprawdzić, co się dzieje ze złożonym wnioskiem i zobaczyć jego status
  • podejrzeć dane o wypłatach świadczeń
  • nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT)
  • przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS
  • odczytać wiadomości, które pojawiły się na profilu PUE
  • otrzymać powiadomienia
loader

RadioZET.pl/ZUS