Obserwuj w Google News

500 plus podniesione do 1000 zł? „Warunek wygranych wyborów”

2 min. czytania
22.03.2023 08:01
Zareaguj Reakcja

Podwojenie 500 plus skłoniłoby Polaków do zagłosowania na partię rządzącą w wyborach parlamentarnych? Potencjalni wyborcy w sondażu dla „Super Expressu” odpowiedzieli, czego oczekują od rządzących.

500 plus do waloryzacji?
fot. Mateusz Jagielski/East News

500 plus mimo rosnącej inflacji i społecznych oczekiwań nieprędko zostanie podniesione – wynika z deklaracji rządzących. O braku takich planów mówiła na antenie Radia ZET m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z sondażu dla „Super Expressu” wynika jednak, że waloryzacja tego świadczenia dałaby partii Jarosława Kaczyńskiego przewagę.

Waloryzacja 500 plus przed wyborami? Polacy chcą podwójnej wypłaty

Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE" wynika, że aż 70 proc. badanych byłoby skłonnych zagłosować na PiS. Warunek? Podniesienie 500 plus do 1000 zł.

Redakcja poleca

"Elektorat PiS biednieje przez wojnę, dlatego 1000 plus na pewno pomogłoby partii Kaczyńskiego w zwycięstwie nad PO" - skomentował, cytowany w artykule, prof. Kazimierz Kik, politolog.

  • 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że podniesienie 500 plus do 1000 plus pomoże wygrać PiS wybory
  • 42 proc. odpowiedziało, że raczej pomoże
  • 10 proc., że nie
  • a 20 proc., że raczej nie

Parlamentarzyści z różnych stron sceny politycznej także mówią o podwyżce świadczenia. O wzroście 500 plus do 800 zł mówił europoseł Ryszard Czarnecki. Z tą opinią zgodził się poseł klubu PiS Tadeusz Cymański, choć zastrzegł, że taka podwyżka wymagałaby wprowadzenia progu dochodowego.

Przypomnijmy, że ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła świadczenie, przewidziała furtkę umożliwiającą podwyżkę 500 plus w razie rosnącej inflacji. Rząd jednak ani razu nie skorzystał z przepisu, który sam stworzył. 

RadioZET.pl/SE.pl