Zamknij

5000 złotych co miesiąc dla seniora. Jest jeden warunek, by dostać pieniądze z ZUS

14.11.2022 15:12

Seniorzy mogą liczyć na tzw. emeryturę honorową. Jak wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to świadczenie to wyjątkowa „premia za wiek”. Otrzymać go mogą wyłącznie stulatkowie.

Emerytura dla stulatków
fot. Marek BAZAK/East News

ZUS wypłaci premię seniorom. Warunek? Ukończenie 100 lat. Jak przekazał PAP rzecznik urzędu Paweł Żebrowski, od 1 marca 2022 r. dla nowych stulatków świadczenie to wynosi 4944,79 zł brutto.

5000 złotych dla seniora. Ponad  2,5 tys. stulatków z premią od ZUS

ZUS przypomniał o świadczeniu honorowym przyznawanym seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Urząd dodał, że pieniądze trafiają obecnie do 2689 stulatków.

Prawo do emerytury honorowej przysługuje ubezpieczonym powyżej setnego roku życia dożywotnio. Wysokość świadczenia może być jednak różna, gdyż uzależniona jest ona od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Ci, którzy w 2022 roku ukończyli sto lat, mogą liczyć na 4944,79 zł brutto, czyli tyle, ile aktualnie wynosi kwota bazowa.

- Raz przyznana dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – zapewnił rzecznik ZUS.

 

Co istotne, o świadczenie nie trzeba składać wniosków. Pieniądze trafiać będą na konto seniora z automatu wraz z rentą lub emeryturą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub z innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.

loader

RadioZET.pl/PAP