Zamknij

8 złotych podwyżki w budżetówce. Jest rozporządzenie w sprawie wyjazdów służbowych

Katarzyna Witwicka
15.07.2022 14:45

Dieta za podróż służbową w kraju dla pracownika budżetówki nie zmieniała się od 2013 roku. W dobie najwyższej od dekad inflacji rząd zdecydował, że stawki wzrosną.

MRiPS o diecie za wyjazd służbowy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Podróż służbowa w budżetówce do tej pory wiązała się z dietą w wysokości… 30 złotych za dobę.

Podwyżka w budżetówce. Hojniejszy zwrot za podróż służbową

Obecnie dieta przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju wynosi 30 zł i obowiązuje od dnia 1 marca 2013 r. Teraz dieta wzrosła o ponad 26 proc., czyli o całe 8 złotych.

 

„Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej było adresatem licznych wystąpień i postulatów pracowników, organizacji związkowych, jak i interpelacji poselskich odnośnie zmiany wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji załączonej do rozporządzenia.

Jak wskazano, rząd uwzględnił w akcie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w latach 2013–2021, a także prognozowaną inflację na 2022 r. Przypomnijmy, że oficjalny komunikat GUS wskazuje na inflację równą 15,5 proc. za czerwiec. Prognozy NBP na bieżący rok mówią o inflacji rzędu nawet 14 proc., zaś w szczytowym momencie wzrost cen ma wynieść prawie 19 proc. 

loader

RadioZET.pl