Zamknij

Baltic Pipe oficjalnie otwarty. „Zaczynamy nową epokę”

Katarzyna Witwicka
27.09.2022 12:41

- Kończy się era dominacji rosyjskiej na rynku energetycznym. Dziś zaczynamy nową epokę – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe.

Baltic Pipe otwarty
fot. PAP/Marcin Bielecki

Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty. Ta inwestycja ma zapewnić dostawy gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 r. Otwarcie tego gazociągu to „wzruszający moment” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Baltic Pipe otwarty. „To wzruszający moment”

- Baltic Pipe przez dziesięciolecia był polskim marzeniem. Trudno się wzruszać nad fragmentami instalacji gazowej, ale proszę mi wierzyć, to jest naprawdę wzruszający dla mnie moment - oświadczył Andrzej Duda.

Szef rządu Mateusz Morawiecki dodał, że Baltic Pipe to symbol polskiej niezależności gazowej. - Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami, wymuszeniami. Dzisiaj rozpoczynamy nową epokę - epokę suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa – mówił.

Inwestorami Baltic Pipe są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

loader

RadioZET.pl/PAP