Zamknij

Banki mogą utrudniać wakacje kredytowe. Postępowanie UOKiK

26.07.2022 11:25

UOKiK ma zastrzeżenia do sposobu, w jaki część banków realizować będzie wakacje kredytowe – część z nich wymagać będzie złożenia oddzielnego wniosku dla każdej raty. – Jeśli banki natychmiast nie zmienią swoich praktyk, zmierzających do utrudniania konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych, to muszą się liczyć z zarzutami i ich konsekwencją – zapowiadział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

transparent o wzroście raty kredytu w Sejmie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Wakacje kredytowe będą dostępne od 29 lipca. Po ich wejściu w życie w praktyce do końca roku trzeba będzie zapłacić tylko jedną ratę. Z prawa do bezkosztowego przeniesienia spłaty na koniec okresu kredytowania będą mogły skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Banki wyliczyły, że wakacje kredytowe oznaczać będą dla nich straty w wysokości nawet 16 mld zł. Część z nich zapowiedziało wdrożenie procedur, które według UOKiK mogą utrudniać i zniechęcać do korzystania z rozwiązania. Urząd zapowiedział, że przeprowadzi postępowania wyjaśniające, mające sprawdzić, czy instytucje finansowe nie próbują odstraszyć klientów od skorzystania z prawa do odroczenia płatności rat.

Prezes UOKiK w ramach postępowań wyjaśniających będzie na bieżąco analizował, jak instytucje finansowe wdrażają wakacje kredytowe. Pod lupą znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

Wakacje kredytowe utrudniane przez banki? UOKiK: będą konsekwencje

Wakacje kredytowe pozwolą przełożyć na koniec okresu kredytowania łącznie 8 rat. Kredytobiorcy nie będą musieli spłacić 4 rat w 2022 roku i 4 rat w 2023. W bieżącym roku oznaczać to będzie możliwość przesunięcia rat z sierpnia i września oraz dwóch spłat przypadających na październik, listopad i grudzień. Do końca roku trzeba będzie więc uiścić tylko jedną ratę.

- W czasie wyższych kosztów utrzymania gospodarstw domowych i rosnących stóp procentowych, które przekładają się na wysokość rat kredytów, wakacje kredytowe to duża ulga dla kredytobiorców i ich rodzin. Skorzystanie z nich pozwala nie tylko ograniczyć koszty obsługi kredytu hipotecznego przy wysokich stopach procentowych, ale również przeznaczyć zaoszczędzone środki z rat na nadpłatę kredytu lub tzw. poduszkę finansową na trudne czasy – stwierdził Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzegł przy tym, że powinno się unikać zużywania środków, które zostały na kontach, na „bieżącą konsumpcję”. Wykorzystanie ich w ten sposób zwiększyłoby inflację, szef UOKiK poradził więc, żeby na przykład nadpłacić nimi kredyt.

– W postępowaniach wyjaśniających zbadamy m.in.: czy i jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych. Zweryfikujemy także, czy na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie. Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości. Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych aby ulżyć konsumentom – poinformował Chróstny.

Newralgiczne mogą okazać się pierwsze dni funkcjonowania nowej ustawy. Wchodzi ona w życie w piątek 29 lipca. Tymczasem wiele osób płaci ratę na początku miesiąca. Dlatego bardzo ważne jest, aby banki były gotowe na przyjmowanie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy. W szczególności, żeby już 29 lipca umożliwiły składanie wniosków. Banki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej - dlatego Urząd będzie zwracać baczną uwagę, czy te systemy będą działały przez weekend bez przerw „technicznych”.

UOKIK podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku. Jest to konieczne, gdyż części kredytobiorców, którym termin spłaty przypada na początkowe dni sierpnia, a która chciałaby skorzystać z zawieszenia raty, mógłby przepaść pierwszy miesiąc wakacji kredytowych.

- W związku z tym, że prawo do wakacji kredytowych przysługuje bezwarunkowo konsumentom w zakresie jednego kredytu hipotecznego przeznaczonego na cele mieszkaniowe - złożenie wniosku i skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno mieć żadnego wpływu na późniejszą ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Dlatego zweryfikujemy, czy w tym zakresie banki nie represjonują klientów, którzy skorzystali z ustawowego prawa do wakacji kredytowych – podkreślił Tomasz Chróstny.

Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, to Prezes UOKiK może postawić bankom zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Grożą za to kary do 10 proc. rocznego obrotu. Wątpliwości, które dostrzega Prezes UOKiK, będą tematem spotkania z bankami, które odbędzie się w środę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

loader

RadioZET.pl/UOKiK