Zamknij

Będzie nowelizacja budżetu na 2022 rok. Nowa minister finansów zapowiada zmiany

29.04.2022 09:21

Nowa minister finansów zapowiada zmiany. Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że budżet na 2022 rok ulegnie korekcie. Szefowa resortu zdradziła jakie jest teraz "najpilniejsze zadanie".

Będzie nowelizacja budżetu na 2022 rok. Nowa minister finansów zapowiada zmiany
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Ministerstwo Finansów ma nową szefową. Na czele resortu stanęła Magdalena Rzeczkowska, dotychczasowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. O zmianach poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Nowa minister finansów zapowiada zmiany w budżecie na 2022 rok

- Planujemy nowelizację budżetu na 2022 r., ale jeszcze za wcześnie na rozmowę o tym, jak konkretnie będzie ona wyglądać - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano m.in. wzrost gospodarczy na 2022 r. na poziomie 4,6 proc. PKB, tymczasem w aktualizacji Programu Konwergencji MF podało, że tegoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.

Projektując budżet na 2022 rok byliśmy w zupełnie inne sytuacji. Teraz jest ona bardzo dynamiczna. Szczególnie sytuacja geopolityczna jest mocno nieprzewidywalna, w środę przestaliśmy odbierać gaz z kontraktu jamalskiego, do tego dochodzą kolejne pakiety sankcji. Nie wiemy, co się będzie działo na froncie ukraińskim Magdalena Rzeczkowska, minister finansów

Nowa minister finansów podkreśliła jednak, że sytuacja gospodarcza kraju jest stabilna. - Mamy podwyższoną inflację, która została spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi, bo silniejszy wzrost cen zaczął się wcześniej, już w drugiej połowie 2021 r., jako skutek pandemii, zakłóceń w łańcuchach dostaw, wzrostu kosztów transportu i wyższych cen energii. Obecnie wybuch wojny w Ukrainie tylko spotęgował obserwowane wcześniej tendencje – podkreśliła Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa resortu zwróciła także uwagę na wzrost gospodarczy w 2021 r., który - według danych GUS - wyniósł 5,9 proc. Nowa minister podkreśliła, że to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne.

Zdaniem Rzeczkowskiej najpilniejszym zadaniem stojącym przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach "Niskich Podatków". - MF i KAS pracują nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany m.in. księgowym, doradcom podatkowym - dodała.

loader

RadioZET.pl/PAP/MarekSiudaj