Zamknij

Bezrobocie niższe niż przed pandemią? Nowe dane GUS

26.01.2022 15:11

„Jest lepiej niż przed wybuchem pandemii”. Tak o nowych danych GUS z pisze minister Marlena Maląg. Bezrobotnych ubywa, ale czy to oznacza, że sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed pandemią?

Bezrobocie w grudniu 2021
fot. Piotr Molecki/East News

Bezrobocie maleje – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za grudzień 2021 roku. Wskaźnik bezrobocia bez zmian w porównaniu z listopadem 2021 roku wynosi 5,4 proc. Liczba bezrobotnych wyraźnie jednak zmalała.

- Po raz pierwszy od 1990 r. poziom bezrobocia w końcu grudnia był niższy niż w listopadzie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niższym poziomie niż przed wybuchem pandemii - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane GUS.

Bezrobocie maleje? Dane GUS za grudzień 2021 roku

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu ubiegłego roku wyniosła 5,4 proc. To taki sam wynik, jak w listopadzie minionego roku. Jednak w porównaniu z końcem 2020 r. bezrobocie spadło o 0,9 pkt proc.(w grudniu 2020 roku wynosiło 6,3 proc.).

Dane dotyczące liczby bezrobotnych również dają powody do zadowolenia. W grudniu 2021 r. liczba bezrobotnych wyniosła 895,2 tys. osób. W listopadzie 2021 r. było to 898,8 tys. Z kolei w grudniu 2020 r. liczba bezrobotnych przekroczyła milion.

Rynek pracy napotyka jednak nowe problemy. Niewystarczająca liczba zaszczepionych pracowników nie pozwoliła nam zażegnać pandemii, a cierpi na tym także biznes. Branża handlowa, w której pracuje ponad 2 miliony Polaków, obawia się, że przez chorobę lub wysłanie pracowników na kwarantannę, zabraknie rąk do pracy.

Zapowiedziane ponadto przez rząd przepisy umożliwiające pracodawcy sprawdzanie szczepień także mogą wprowadzić zawirowania na rynku pracy. Zgodnie z założeniem tego pomysłu, pracodawcy będą mogli odesłać niezaszczepionego lub nieprzetestowanego pracownika na inne stanowisko, niewymagające kontaktu z innymi ludźmi.

loader

RadioZET.pl/PAP