Zamknij

Bezrobocie niższe niż przed pandemią. Nowe dane z rynku pracy

Katarzyna Witwicka
09.05.2022 13:38
Rynek pracy odżył po pandemii
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Dobre wieści płyną z rynku pracy – informuje resort rodziny i polityki społecznej. Z rządowych szacunków wynika, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc. To lepszy wynik niż jeszcze przed wybuchem pandemii.

Bezrobocie wyraźnie maleje, co zdaniem ekspertów jest naturalną konsekwencją znoszenia obostrzeń, zaś zdaniem rządu – zasługą polityków. – Bezrobocie było niższe niż przed wybuchem pandemii, co dowodzi, że prowadzone przez rząd działania osłonowe w tym obszarze były skuteczne – poinformowała minister Marlena Maląg podczas briefingu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kępnie.

Bezrobocie spada. Dane lepsze niż przed pandemią

W kwietniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3 proc. - Oznacza to, że mamy kolejny spadek bezrobocia. W marcu było 902 tys. bezrobotnych, a dzisiaj ponad 880 tys. – podkreśliła minister Maląg. Ten spadek – jak powiedziała – jest dla polskiego rządu bardzo zadowalający, ponieważ "cały czas podejmowaliśmy działania podczas COVID-19, aby ratować miejsca pracy i polską gospodarkę" – powiedziała.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że rynek pracy odżył po pandemii, a na wyniki wpływa "niesłabnący popyt na pracowników”. Ekspert zauważył, że już ponad 120 tys. Ukraińców uciekających przed wojną, znalazło pracę w Polsce.

Politycy i eksperci są zgodni: stopa bezrobocia w przyszłych miesiącach będzie malała. Rynek pracy zasilą Ukraińcy, zaś rozpoczynający się sezon wiosenno-letni sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy.

- Chcemy, żeby obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę, mieli dostęp do pracy dzięki uproszczonym procedurom i zagospodarowali przestrzenie na rynku pracy – mówiła Marlena Maląg.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=