Obserwuj w Google News

Bezrobocie poniżej 5 proc. „Najlepsze dane od 30 lat”

2 min. czytania
06.07.2022 12:52
Zareaguj Reakcja

W gąszczu danych o rosnącej inflacji, osłabieniu złotego, czy rosnących ratach kredytu, jest przynajmniej jedna pozytywna informacja: bezrobocie spada. Z najnowszych danych resortu rodziny i polityki społecznej wynika, że jego wskaźnik spadł poniżej 5 proc.

Bezrobocie najniższe od lat
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bezrobocie w czerwcu bieżącego roku wyniosło 4,9 proc. – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zaznaczając, że jest to najlepszy wynik od 30 lat. Bezrobotnych jest mniej zarówno w porównaniu z minionym rokiem, jak i w zestawieniu z poprzednim miesiącem.

Bezrobocie w dół. „Najlepsze dane od 30 lat”

Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca wyniosła 4,9 proc. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w maju – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według wstępnych danych na koniec czerwca 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem.

Redakcja poleca

Po raz ostatni w lipcu 1990 r. w rejestrach urzędów pracy zarejestrowanych było mniej bezrobotnych. Wówczas było to 699 tys. osób. Przypomnijmy, że w czasie pandemii liczba bezrobotnych Polaków przekroczyła milion.

Od ponad trzech dekad nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu  - Marlena Maląg

Najniższym wskaźnikiem bezrobocia pochwalić się może Wielkopolska (2,7 proc.). Z kolei z największym bezrobociem (7,6 proc.) mierzy się województwo warmińsko-mazurskie.

MRiPS przywołało w komunikacie także dane Eurostatu. Unijny urząd statystyczny potwierdził, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w maju 2022 roku 2,7 proc. w Polsce wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w krajach strefy euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,5 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

RadioZET.pl/PAP