Oceń
Banki udzielają coraz więcej kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. Kredytobiorcy, nawet jeśli po obniżce stóp procentowych będą żałowali swojej decyzji, to wolą przewidywalność niż ryzyko. Tylko w pierwszym kwartale tego roku 75 proc. wszystkich nowych kredytów stanowiły te o stałej stopie.
Kredyty ze stałą stopą zyskują na popularności
W cyklu podwyżek stóp procentowych coraz trudniej o stabilny kredyt. Polacy boją się zadłużać w niewiedzy, jakie raty przyjdzie im płacić za miesiąc lub dwa. Stąd też ogólny spadek liczby nowych kredytów.
W I kw. br. banki udzieliły 47,8 tys. kredytów mieszkaniowych, ponad 25 proc. mniej niż w IV kw. 2021 r. - podał Związek Banków Polskich. Średnia wartość nowo udzielonego kredytu mieszkaniowego w I kw. br. wyniosła 351,2 tys. zł.
Co istotne, 75 proc. wszystkich nowych kredytów stanowiły kredyty o stałej stopie. Banki zawarły z klientami około 35,7 tys. umów dotyczących kredytów na stałą stopę procentową. Były to zarówno kredyty udzielane na stałą stopę procentową od chwili podpisania umowy, jak i wprowadzane aneksami do pierwotnych umów konwersje z oprocentowania zmiennego na stałe.
Podsumowując, już dziś klienci banków mają możliwość ustabilizowania wysokości rat kredytowych bez ingerencji ustawowej i ją wykorzystują w praktyce
Dodatkowo z badania ZBP przeprowadzonego w środowisku bankowym wynika, że 76 proc. ankietowanych zauważa wśród klientów wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi ze stałym / czasowo stałym oprocentowaniem.
RadioZET.pl
Oceń artykuł