Obserwuj w Google News

Boom na wakacje kredytowe. Ile osób skorzysta z tego rozwiązania?

2 min. czytania
01.08.2022 15:06
Zareaguj Reakcja

Banki podsumowały pierwsze dwa dni robocze obowiązywania wakacji kredytowych. Chętnych, by zawiesić spłatę kredytów, przybywa.

Wakacje kredytowe. Kto skorzysta?
fot. Maciej Goclon/East News

Wakacje kredytowe obowiązują od piątku 29 lipca. Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe, mogą wnioskować o zawieszenie spłaty rat maksymalnie przez 8 miesięcy: po cztery raty w 2022 i 2023 roku.

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu. Ile osób dotąd skorzystało z tego rozwiązania?

Banki o zainteresowaniu wakacjami kredytowymi

Banki od piątku przyjmują wnioski o wakacje kredytowe. O zawieszenie spłaty można ubiegać się zarówno w placówce banku, jak i online. Kolejki przed oddziałami banków skłoniły m.in. PKO BP do przyjmowania klientów także w sobotę.

 

Redakcja poleca

Bank podsumował, że do niedzieli 31 lipca 20 proc. klientów PKO BP mających kredyt hipoteczny w złotych skorzystało z wakacji kredytowych. „Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej części były to jednak wnioski składane za pośrednictwem naszego serwisu transakcyjnego iPKO" - zaznaczył bank w przesłanej PAP informacji.

Bank Ochrony Środowiska otrzymał 994 wnioski o wakacje kredytowe - poinformował PAP w poniedziałek BOŚ. Bank ten oszacował, żeskorzystanie z wakacji kredytowych przez uprawnionych kredytobiorców, obniży jednorazowo w III kwartale 2022 r. wynik finansowy brutto Banku o 55 mln zł, przy założeniu, że 80 proc. uprawnionych skorzysta z tej ulgi.

 

"W związku z obserwowanym wzrostem rynkowych stóp procentowych całkowity koszt wakacji kredytowych w wyniku przeszacowania stawek bazowych w umowach kredytowych do końca roku 2023 może zwiększyć się do 83 mln zł" - podano.

Podobne szacunki sporządził mBank, który poinformował, że  negatywny wpływ wakacji kredytowych na wynik brutto w III kwartale będzie mieścił się w przedziale 1-1,4 mld zł. Łączny koszt wakacji kredytowych dla całego sektora bankowego może sięgnąć 12 mld zł – wynika z założeń ustawodawcy.

 

Redakcja poleca

Koszty dla sektora bankowego zależne będą od wysokości stóp procentowych w najbliższych miesiącach i liczby chętnych, by skorzystać z wakacji kredytowych, A jak wynika z badań – tych będzie przybywać. Skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych rozważa 2/3 posiadaczy kredytów hipotecznych – wynika z badania przeprowadzonego w lipcu na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. Mowa o blisko 3,5 mln osób, czyli 83,8 proc. kredytobiorców.

BIK wskazało, że ponad połowa ankietowanych planuje wykorzystać wakacje kredytowe, by nadpłacić w tym czasie kredyt.

RadioZET.pl/PAP