Zamknij

Centralna Informacja Emerytalna. Aplikacja podniesie wiek przechodzenia na emeryturę

25.01.2022 15:14

W 2023 roku ruszy Centralna Informacja Emerytalna. Nowe narzędzie pozwoli zebrać w jednym miejscu wszystkie konta produktów emerytalnych należące do obywatela. Sprawdzamy, jak ma działać rządowa aplikacja.

Centralna Informacja Emerytalna. Aplikacja podniesie wiek przechodzenia na emeryturę
fot. ---

Centralna Informacja Emerytalna to aplikacja, nad którą pracuje rząd. Będzie można w niej sprawdzić stan środków zgromadzonych w ZUS, PPK, OFE, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Pracowniczym Programie Emerytalnym, Indywidualnym Koncie Emerytalnym oraz Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.Tymczasem związkowcy mają pomysł na walkę z inflacją poprzez podwójną waloryzację emerytur.
 

Plany uruchomienia nowego narzędzia zdradził sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Centralna Informacja Emerytalna pozwoli obywatelom podejmować decyzje w oparciu o dane i realne prognozy ich przyszłości w dziedzinie finansów – powiedział Janusz Cieszyński.

Centralna Informacja Emerytalna: ZUS, PPK, OFE, IKE, IKZE, KRUS, PPE

W jaki sposób będzie można skorzystać z rządowej aplikacji? Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk zdradził, że nowe rozwiązanie będzie połączone z indywidualnym profilem zaufanym obywatela. Aplikacja pozwoli nie tylko na zebranie wszystkich informacji o instrumentach emerytalnych w jednym miejscu, ale także będzie miała aktywną funkcję powiadamiania o wpływających środkach.

Kolejna rzecz, którą chcielibyśmy uruchomić, poza warstwą informacyjną, to też taką warstwę dyspozycyjną, czyli żeby uczestnik mógł na przykład zmienić sobie osobę uposażoną, czy zaktualizować dane osobowe. W aplikacji znajdą się kalkulatory, które pozwolą użytkownikowi sprawdzić, na jaką kwotę może liczyć na emeryturze, czyli ile użytkownik musiałby jeszcze pracować, by dojść do określonego poziomu oszczędności. Bartosz Marczuk, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

- Planujemy, że pełna funkcjonalność całego systemu będzie wdrożona nie później niż w drugim kwartale przyszłego roku. Dzięki aplikacji, Polacy będą o wiele bardziej świadomi swojej przyszłości emerytalnej – dodał Marczuk.

Zdaniem wiceszefa PFR będzie to narzędzie wspierające edukację ekonomiczną, które przyczyni się do zwiększenia oszczędności i wydłużania aktywności zawodowej obywateli.

loader

RadioZET.pl/PAP