Obserwuj w Google News

Ceny biletów w górę. Te pociągi zdrożały od 1 sierpnia

2 min. czytania
03.08.2022 12:59
Zareaguj Reakcja

Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Polregio, które oferuje połączenia regionalne w całym kraju, zdecydowały się od sierpnia na podwyżkę cen biletów o 15 procent – podaje Wirtualna Polska. Z większymi kosztami za przejazd powinni się też liczyć pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Wzrost cen biletów ma związek z inflacją.

Polregio
fot. Polska Press/East News

Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty: energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania. Aby móc świadczyć usługi i poszerzać siatkę połączeń w regionie, musimy podjąć konkretne kroki związane ze zmianą cennika – powiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich, cytowany w przytoczonym przez Wirtualną Polskę komunikacie firmy.

Ceny biletów kolejowych od sierpnia w górę

Jak podaje WP, podwyżkę podobnie argumentuje Polregio oraz Koleje Wielkopolskie. "Wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest największym od 20 lat wzrostem inflacji, a co za tym idzie podwyżką cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalnością spółki" – wyjaśnił wielkopolski przewoźnik.

Redakcja poleca

Według WP większy będzie też koszt biletów miesięcznych czy ulgowych, a także kary za brak ważnego biletu. W Kolejach Dolnośląskich jest to teraz 100 zł zamiast 60 zł, a w Kolejach Wielkopolskich – 280 zł zamiast 245 zł.

Wirtualna Polska informuje również, że z początkiem miesiąca wzrosły też ceny biletów sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli – oprócz Polregio – także na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynię, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. WP przypomina, że od lipca średnio o około 12 proc. podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi, a od połowy maja – część połączeń Kolejami Śląskimi.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska