Zamknij

Ceny noclegów w górę. Hotelarze: podwyżki nieuniknione

25.01.2022 14:58

Ferie zimowe poza domem? Nocleg może słono kosztować. Hotelarze zapowiadają podwyżki cen.

Ceny hoteli w górę
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/East News

Inflacja zmusza przedsiębiorców do podwyższania cen towarów i usług. Sami odnotowują zwiększone wydatki: prąd, gaz, podwyżki pensji dla pracowników. Część biznesu z pewnością odczuje większe obciążenia składkowe i podatkowe za sprawą Polskiego Ładu.

Przedstawiciele Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego mówią wprost: podwyżki cen noclegów związane są ze wzrostem kosztów działalności, w tym mediów, podatków i wynagrodzeń. Branża dodaje, że grudzień 2021 roku był wyjątkowo słabym pod względem finansów miesiącem.

Ceny noclegów w górę

Hotele w tym roku zamierzają podnieść ceny za swoje usługi - wynika z informacji Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Izba przeprowadziła ankietę wśród ponad 200 hotelarzy. Większość z nich nie ma wątpliwości: ceny muszą wzrosnąć.

Podwyżki stawek za nocleg to nie tylko „rekompensata” za wyższe koszty prowadzenia biznesu, co ma związek z inflacją i Polskim Ładem, ale także gorsze wyniki w okresie świąteczno-noworocznym.

Barierą dla hotelarzy niezmiennie są restrykcje covidowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w restauracjach i hotelach przedsiębiorcy mogą przyjąć maksymalnie 30 proc. niezaszczepionych gości. Dla wielu przedstawicieli branży oznacza to mniejszy ruch: hotelarze nie zawsze pytają o szczepienia z uwagi na nieuregulowaną podstawę prawną, więc na wypadek kontroli przyjmują jedną trzecią klientów.

Trudny czas dla branży „owocuje” podwyżkami. Jak podała Izba, ponad połowa hoteli (56 proc.) ma wyższe ceny niż w grudniu 2019 r., przy czym 21 proc. osiągnęło wzrosty o więcej niż 10 proc. W przypadku 17 proc. obiektów ceny nie zmieniły się, a spadek średniej ceny zanotowało 24 proc. hoteli.

Co trzeci właściciel hotelu zamierza zwiększyć ceny o 15 proc. Niemal tyle samo przedsiębiorców myśli o 20 proc. podwyżkach cen.

"Prognozy ponownie obniżyły się i pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem, mimo że druga połowa stycznia i cały luty to okres szkolnych ferii zimowych. Ponad 4/5 hoteli prognozuje obłożenie w styczniu poniżej 30 proc.” – podała Izba.

Rodziny, które planują wyjazd do hotelu na ferie, mogą skorzystać z bonu turystycznego, który pomoże zrekompensować wyższe koszty noclegu.

loader

RadioZET.pl/PAP