,

Ważna zmiana dla kierowców. Lepiej wstrzymać się z tankowaniem

28.01.2022 16:03

Kiedy wejdzie w życie obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc.? Analitycy podpowiadają kierowcom, aby wstrzymali się z tankowaniem w najbliższych dniach. Sprawdzamy, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku paliw.

Ważna zmiana dla kierowców. Lepiej wstrzymać się z tankowaniem
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER/EastNews

Ceny paliw rosną od wielu miesięcy, w efekcie tankowanie było w ostatnich miesiącach coraz droższe. Wzrosty cen przekładają się na pomniejszenie domowego budżetu, a część osób nie jest także zadowolona z zatwierdzonego przez Sejm budżetu krajowego. Wynika z niego, że nauczyciele nie otrzymają podwyżek, a NFZ zostanie bez dotacji. Posłowie PiS odrzucili poprawki Senatu do budżetu na 2022 rok.

Osoby, które szukają oszczędności, w najbliższych dniach zapłacą mniej za paliwo. Warto jednak pamiętać, że czasem zdarzają się błędy przy tankowaniu pojazdu. Co zrobić w przypadku pomyłki?

Ceny paliw. Kiedy najlepiej zatankować samochód?

W pierwszym tygodniu lutego 2022 roku zaczną obowiązywać w Polsce niższe stawki VAT na paliwa. Eksperci e-petrol.pl radzą, by z tankowaniem kierowcy poczekali do wtorku. Uprzedzają równocześnie, że obniżki będą niższe niż zapowiadano.

Końcówka stycznia przyniosła zauważalne podwyżki cen na stacjach. Aż o 10 groszy w górę poszła cena oleju napędowego i litr tego paliwa w detalu kosztuje średnio 5,89 zł. O 9 gr podrożała 95-oktanowa benzyna i średnia ogólnopolska cena tego paliwa to w tym tygodniu 5,83 zł/l. Z tej zwyżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który po dwugroszowej obniżce kosztuje 3,09 zł/l. Operatorzy rynku detalicznego podnieśli ceny, ratując swoje marże, które w ostatnim czasie utrzymywały się na niskim poziomie e-petrol.pl

Zgodnie z prognozami analityków, wraz z początkiem lutego cena benzyny 95-oktanowej wyniesie 5,17-5,29 zł za litr, diesla 5,29-5,41 zł, a autogazu 2,69-2,76 zł.

Jeszcze kilka tygodni temu publikowano prognozy, z których wynikało, że cena benzyny spadnie nawet poniżej 5 zł dzięki obniżce VAT. Dlaczego jednak do tego nie dojdzie? Analitycy tłumaczą, że na drodze do wyraźnie tańszego tankowania pojawił się wzrost cen na giełdach naftowych, gdzie w ostatnich dniach notowania ropy Brent przekroczyły poziom 90 dolarów za baryłkę.

Obecnie średnia cena 95-oktanowej benzyny w rafineriach wynosi 4755,40 zł/m3 i jest o 119 zł wyższa niż tydzień temu. W przypadku oleju napędowego skala zwyżki na przestrzeni tygodnia jest nieco mniejsza i wynosi niecałe 95 zł, a metr sześcienny diesla jest dzisiaj w hurcie wyceniany średnio na 4938,80 zł.

Krajowi producenci paliw w ostatnim czasie podnosili ceny z powodu wzrostu cen ropy naftowej i postępującego osłabienia złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

loader

RadioZET.pl/PAP/Anna Bytniewska/e-patrol.pl

Logo radiozet Dzieje się