Ceny paliw od 1 lutego 2022. Tankowanie jeszcze tańsze?
Najpierw obniżka akcyzy, teraz niższy VAT. Ceny paliw spadną za sprawą nowej tarczy antyinflacyjnej. O ile mniej zapłacimy na stacjach?

Tarcza antyinflacyjna w nowej odsłonie ruszy 1 lutego 2022 roku. Rząd kolejny raz obniża podatki w walce z rekordową inflacją, która w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc.
Obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. ma sprawić, że kierowcy zaoszczędzą kilkadziesiąt groszy na litrze. Zanim jednak nowe przepisy wejdą w życie, ceny na stacjach paliw jeszcze pójdą w górę – wynika z prognoz analityków.
Ceny paliw. Najpierw podwyżka, potem niższy VAT
W ramach tarczy antyinflacyjnej, która obowiązuje od stycznia 2022 roku, ceny paliw spadły za sprawą niższej akcyzy. Tarcza ta okazała się jednak niewystarczającym narzędziem w walce z inflacją. Jej druga odsłona zakłada m.in. obniżkę VAT na paliwa z 23 do 8 proc.
Poprawki do tarczy antyinflacyjnej. Niższy VAT obejmie więcej kategorii?
Jak mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek na antenie radiowej Jedynki, cena paliw w 80 proc. zależy od posunięć strony rządowej, a w 20 proc. od Orlenu. Zapewnił, że paliwowej spółce nie zależy na wysokich cenach.
Ja mam prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale je się nie zawsze wypracowuje marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży
Zanim jednak ceny paliwa spadną za sprawą niższego podatku, szykują się podwyżki na stacjach. Rozpoczynający się tydzień przyniesie wzrosty wynikające z globalnych trendów na rynkach – wynika z analizy e-petrol.pl.
Litr benzyny Pb98 do kosztował będzie w granicach 5,99-6,12 zł, a cena benzyny Pb95 skoczy do poziomu 5,73-5,85 zł/l. Diesel może kosztować 5,80-5,93 zł/l. - Nieco mniej dotkliwe będą zmiany w przypadku autogazu, dla którego spodziewamy się cen z przedziału 3,06-3,13 zł/l – poinformowali eksperci z e-petrol.pl.
Obniżka VAT na paliwo, zgodnie z wyliczeniami analityków, ma przynieść oszczędność na litrze rzędu 60, 70 groszy.
RadioZET.pl/PAP