Obserwuj w Google News

Ceny paliw od 1 lutego 2022. Tankowanie jeszcze tańsze?

2 min. czytania
24.01.2022 10:31
Zareaguj Reakcja

Najpierw obniżka akcyzy, teraz niższy VAT. Ceny paliw spadną za sprawą nowej tarczy antyinflacyjnej. O ile mniej zapłacimy na stacjach?

Paliwo będzie tańsze
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Tarcza antyinflacyjna w nowej odsłonie ruszy 1 lutego 2022 roku. Rząd kolejny raz obniża podatki w walce z rekordową inflacją, która w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc.

Obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. ma sprawić, że kierowcy zaoszczędzą kilkadziesiąt groszy na litrze. Zanim jednak nowe przepisy wejdą w życie, ceny na stacjach paliw jeszcze pójdą w górę – wynika z prognoz analityków.  

Ceny paliw. Najpierw podwyżka, potem niższy VAT

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która obowiązuje od stycznia 2022 roku, ceny paliw spadły za sprawą niższej akcyzy. Tarcza ta okazała się jednak niewystarczającym narzędziem w walce z inflacją. Jej druga odsłona zakłada m.in. obniżkę VAT na paliwa z 23 do 8 proc.

Poprawki do tarczy antyinflacyjnej. Niższy VAT obejmie więcej kategorii?

Jak mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek na antenie radiowej Jedynki, cena paliw w 80 proc. zależy od posunięć strony rządowej, a w 20 proc. od Orlenu. Zapewnił, że paliwowej spółce nie zależy na wysokich cenach.

Ja mam prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale je się nie zawsze wypracowuje marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży - Daniel Obajtek

Zanim jednak ceny paliwa spadną za sprawą niższego podatku, szykują się podwyżki na stacjach. Rozpoczynający się tydzień przyniesie wzrosty wynikające z globalnych trendów na rynkach – wynika z analizy e-petrol.pl.

Litr benzyny Pb98 do kosztował będzie w granicach 5,99-6,12 zł, a cena benzyny Pb95 skoczy do poziomu 5,73-5,85 zł/l. Diesel może  kosztować 5,80-5,93 zł/l. - Nieco mniej dotkliwe będą zmiany w przypadku autogazu, dla którego spodziewamy się cen z przedziału 3,06-3,13 zł/l – poinformowali eksperci z e-petrol.pl.

Obniżka VAT na paliwo, zgodnie z wyliczeniami analityków, ma przynieść oszczędność na litrze rzędu 60, 70 groszy.

RadioZET.pl/PAP