,

Ceny paliw po obniżce VAT. Ile zapłacimy za tankowanie?

01.02.2022 08:03

Obniżka VAT na paliwa zaczęła obowiązywać we wtorek (1 lutego 2022). O nowych cenach poinformowali podczas konferencji na stacji benzynowej premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Sprawdzamy, jak kształtują się ceny benzyny i oleju napędowego.

Ceny paliw po obniżce VAT. Ile zapłacimy za tankowanie
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Ceny paliw w ostatnich miesiącach były coraz wyższe. Krajowi producenci podnosili ceny z powodu drożejącej ropy naftoweji postępującego osłabienia złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Od 1 lutego 2022 roku ceny na stacjach benzynowych mają być niższe za sprawą obniżki VAT. Przypomnijmy, że od tego terminu potanieją również inne produkty. Zmiany są następstwem uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT. Będzie on obowiązywać m.in.na żywność, nawozy i gaz.

Tańsza benzyna i diesel od 1 lutego 2022 roku

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że dzięki obniżce VAT, ceny paliw w Polsce są obecnie najniższe w Unii Europejskiej.

Po obniżeniu VAT na paliwa średnia cena litra benzyny na stacjach wynosi 5,19 zł, a oleju napędowego - 5,24 zł Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Prezes PKN Orlen podkreślił, że wprowadza ceny hurtowe, aby miały wpływ na obniżki rynkowe, gdzie kupują także inni sprzedawcy detaliczni. Zaapelował do konkurencyjnych stacji o podobny ruch i zaimplementowanie cen Orlenu.

Co nas czeka w przyszłości? "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że ceny spadają dzięki obniżeniu VAT, ale za sprawą drożejącej ropy kierowcy powinni się przygotować na podwyżki na stacjach w kolejnych miesiącach.

Podwyżki w styczniu to efekt bardzo szybko drożejącej ceny ropy na światowych rynkach. Przez to ceny hurtowe dynamicznie rosły w ostatnich tygodniach. Marże sprzedawców wciąż są minimalne, a nawet całkowita ich likwidacja nie spowodowałaby spadku cen poniżej 5 zł.Gdyby nie interwencja rządu, benzyna Pb95 i diesel w lutym mogłyby kosztować nawet 6,20 zł za litr Rafał Zywert, analityk rynku paliw w BM Reflex

"Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na analityków BM Reflex zaznacza, że "dzisiejsza obniżka VAT z 23 na 8 proc. spowoduje spadek cen benzyny i oleju napędowego do poziomu 5,20–5,40 zł za litr".

loader

RadioZET.pl/PAP/DGP

Logo radiozet Dzieje się