Zamknij

Ceny paliw rosną przez wojnę. Na stacjach drożej niż w prognozach

03.03.2022 11:00

Baryłka ropy Brent w czwartek 3 marca kosztuje na rynku hurtowym 118,6 dolara. Oznaczać to będzie wzrost cen paliw, które na stałe przebiją 6 zł za litr. Benzyna i olej napędowy drożeją szybiej, niż przewidywali eksperci.

Ceny paliw rosną przez wojnę. Na stacjach drożej niż w prognozach
fot. East News

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję wstrząsnęły rynkiem ropy. Kraj Putina dostarcza 2 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT oznacza, że zapłacenie za dostawy stało się utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Rosja grzmi co prawda, że Zachód „nie potrafi oddzielić interesów od polityki”, niewykluczonej jednak, że sama zdecyduje się odciąć dostawy, zanim ich przyjmowania odmówią kraje demokratyczne. Wprowadzenie takiej sankcji „zrównałoby status Rosji z Koreą Północną”.

Gdy ropa kosztowała około 100 dolarów za baryłkę, ceny paliw na stacjach wynosiły 5,5-5,6 zł. Wzrost cen hurtowych do około 120 dolarów sprawi, że litr benzyny czy oleju napędowego na stałe przebije 6 zł za litr. I to pomimo obniżek VAT i akcyzy, wprowadzonych przez tarczę antyinflacyjną 2.0.

Ceny paliwa na stacjach coraz wyższe. Mogą na stałe przebić 6 zł za litr

Analitycy z e-petrol podali, że w środę 2 marca średnia cena za litr benzyny Pb 98 wynosiła 6,14 zł, za litr Pb 95 trzeba było płacić przeciętnie 5,87 zł, za olej napędowy 5,92 zł za litr, zaś LPG kosztował 2,74 zł za litr. W porównaniu do prognoz z 25 lutego to nawet o ponad 10 groszy więcej na litrze.

Na zwiększenie cen paliw duży wpływ miały reakcje polskich kierowców na wojnę w Ukrainie. Polacy przystąpili do szturmu na stacje benzynowe, tankując do pełna przed spodziewanymi podwyżkami. Na części obiektów ceny wzrosły w sposób spekulacyjny – Orlen ogłosił, że z takimi stacjami rozwiązał umowy na dostarczanie paliwa.

Po wprowadzeniu tymczasowego limitu na 50 litrów paliwa dla samochodów osobowych oraz 500 litrów dla ciężarówek ruch na stacjach widocznie zmalał. Ceny detaliczne nie przestały jednak rosnąć – tym razem problemem jest drożenie ropy na rynkach hurtowych.

Orlen zapewnił, że paliwa w Polsce nie zabraknie – do Polski przypłynie dodatkowe 5 tankowców z Arabii Saudyjskiej.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP/e-petrol

Wojna w Ukrainie na żywo: