Zamknij

Ceny paliw w Niemczech. Ile kosztuje paliwo?

08.03.2022 21:33

Wojna w Ukrainie ma wpływ nie tylko na sytuację militarną walczących krajów, ale wpływa również na światowe ceny paliw. W Polsce ceny regularnie rosną. Podwyżki widać także w innych krajach.

Ceny paliw w Niemczech. Ile kosztuje paliwo
fot. Lukasz Gdak/East News

Wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę wielu państw. Kraje, które oficjalnie sprzeciwiają się rosyjskiej agresji, wycofują z rynku agresora swoje usługi. Z powodu wojny działalność w Rosji zawiesiły nawet długo wstrzymujące się z decyzją sieci McDonald’s i KFC

Konflikt militarny odbija się również na cenach paliw. W Polsce widoczne są już podwyżki, a to dopiero początek. Analitycy prognozują, że za kilka tygodni za benzynę będziemy płacić 8 zł za litr. Co może mieć wpływ na podwyżki? Zdaniem Jakuba Boguckiego z e-petrol.pl sprzyjać mogą ewentualne sankcje Stanów Zjednoczonych w postaci rezygnacji z zakupów rosyjskiej ropy, a także groźba podjęcia takiej decyzji ze strony krajów Europy.

Ceny paliw w Niemczech 2022

A jak wygląda sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów? W Niemczech ceny paliw także rosną. Przekroczyły już nawet symboliczną granicę 2 euro za litr.

Jeszcze niedawno cena paliwa w Niemczech przekraczająca dwa euro była uważana za nieprawdopodobną. Teraz po raz pierwszy w historii RFN stała się rzeczywistością. W poniedziałek, 7 marca, benzyna klasy premium E10 kosztowała przeciętnie 2,008 euro za litr. Za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić 2,032 euro niemiecki klub motoryzacyjny ADAC

Co wpływa na podwyżki? Najważniejszym powodem są ceny ropy naftowej. A te gwałtownie podskoczyły po ataku Rosji na Ukrainę.Sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił w poniedziałek o wstrzymaniu importu rosyjskiej ropy. W tym czasie ropa Brent dobiła do kwoty 139 dolarów za baryłkę o pojemności 159 litrów.

Na ostateczną cenę, którą płacimy na stacjach benzynowych wpływają również kursy walut. Fakt, że dolar się umacnia w stosunku do euro sprawia, że ropa naftowa jest droższa. Kolejnym czynnikiem jest popyt. Duże zapotrzebowanie na olej opałowy sprawia, że rośnie również cena oleju napędowego. Dzieje się tak ponieważ importerzy ograniczają transport tego drugiego z Rosji.

Warto pamiętać, że ceny paliw jeszcze przed wybuchem konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy były wysokie. Po rozpoczęciu wojny podskoczyły one do rekordowych poziomów. Jeszcze rok temu (marzec 2021) za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić w Niemczech 1,315 euro, a benzyny E10 1,454 euro.

loader

RadioZET.pl