Zamknij

Ceny paliw zaczęły spadać. Litr Pb95 za 6,66 zł

17.08.2022 17:51
stacja paliw Orlenu
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Ceny paliw zaczęły spadać wraz ze zbliżaniem się końca wakacji. W ciągu tygodnia tankowanie stało się tańsze o nawet 20 groszy na litrze. Tanio w dalszym ciągu nie jest, ale niebezpieczeństwo płacenia za litr benzyny lub oleju napędowego powyżej 8 zł za litr wydaje się być zażegnane.

Ceny paliw gigantycznie wzrosły po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję. O ile jeszcze na początku roku kierowcy mogli liczyć na płacenie poniżej 5 zł za litr paliwa, o tyle po wybuchu wojny ceny podniosły się niebezpiecznie niemal do granicy 10 zł. Tyle trzeba byłoby płacić przy dystrybutorze, gdyby nie obniżone przez tarczę antyinflacyjną podatki.

Częściowym ratunkiem dla portfeli kierowców stały się przygotowane przez koncerny paliwowe promocje, w których można tankować do 30 groszy taniej za litr. Po jej uwzględnieniu ceny Pb95 zaczynają zbliżać się od góry do granicy 6 zł za litr – wynika z analizy portalu e-petrol.pl.

Ceny paliw spadają na koniec wakacji. Wciąż jednak jest drogo

Jak wynika z najnowszego monitoringu cenowego portalu e-petrol.pl, w ostatnich dniach paliwa ponownie zauważalnie potaniały. Największa, 20-groszowa obniżka dotyczy średniej ogólnopolskiej ceny benzyny Pb95. Paliwo to kosztuje dziś przeciętnie 6,66 zł za litr.

Według danych portalu w ciągu tygodnia olej napędowy potaniał o 10 groszy i dziś jest oferowany w sprzedaży detalicznej średnio po 7,03 zł za litr. Obniżka dotyczy również autogazu, którego litr staniał w ciągu tygodnia o 8 groszy. Aktualnie paliwo to kosztuje przeciętnie 3,19 zł za litr.

Z danych e-petrol.pl wynika, że w ujęciu regionalnym najniższe ceny paliw notowane są w województwie łódzkim. Benzyna bezołowiowa 95-oktanowa i diesel kosztują tam odpowiednio 6,59 zł i 6,99 zł za litr, a autogaz - 3,07 zł za litr.

Pb95 i olej napędowy najdroższe są na Podkarpaciu, gdzie za ich litr płaci się odpowiednio 6,75 i 7,12 zł. Autogaz najdroższy jest na Dolnym Śląsku, gdzie przeciętna cena tego paliwa to 3,38 zł za litr.

Kierowcy, którzy nie wykorzystali jeszcze limitu tańszego tankowania na stacjach mogą zbić ceny o dodatkowe 30 groszy na litrze. Promocje obowiązywać będą do końca sierpnia.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=