Zamknij

Ważna decyzja w sprawie cen prądu i gazu. Do 2027 roku będzie taniej

12.07.2022 15:57

- Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie bezpieczeństwa gazowego, który przewiduje między innymi przedłużenie do końca 2027 roku obowiązywania taryf na sprzedaż gazu gospodarstwom domowym - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki
fot. EMMANUEL DUNAND/AFP/East News

Inflacja może sięgnąć w 2022 roku niemal 19 procent – wynika z najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego. NBP poinformował ponadto, że w 2023 roku spodziewa się dużych, dwucyfrowych wzrostów taryf za prąd elektryczny oraz gaz ziemny dla gospodarstw domowych.

Podwyżki byłyby znacznie wyższe, gdyby nie ochrona roztaczana przez Urząd Regulacji Energetyki. Odbiorcy biznesowi odczuwają podwyżki natychmiast, cennik dla gospodarstw domowych ustalany jest na początku roku przez URE na podstawie wniosków składanych przez dostawców. Misja Urzędu zostanie przedłużona do końca 2027 roku – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Ceny gazu i prądu regulowane do 2027 roku. URE będzie działać dłużej

Jak podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Müller, projekt ustawy przedłuża do końca 2027 roku ochronę taryfową odbiorców domowych gazu i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak szkoły, szpitale czy przedszkola. Wysokość opłat wyznaczana będzie w tych przypadkach przez URE.

- Taryfy gazowe będą objęte ochroną, tak jak do tej pory. Będzie można z budżetu państwa dopłacać do taryf, aby ceny gazu nie były podwyższane, jak to wynika wprost z uwarunkowań rynkowych, ale żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów - stwierdził Müller.

Projekt przewiduje również zawieszenie obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 roku przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego. Ustawa ma też wprowadzić definicję bezpieczeństwa gazowego państwa (wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego), obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliw gazowych.

Projekt usuwa także obecnie obowiązujące wyłączenie z obowiązku koncesyjnego obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 000 euro. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania rynku gazu.

loader

RadioZET.pl/PAP