Ceny w sklepach wzrosły o prawie 17 proc. W tych regionach odnotowano największe podwyżki
Mieszkańcy Opola mogli przeżyć największy szok cenowy. To właśnie na Opolszczyźnie odnotowano największe podwyżki w sklepach. Więcej płacimy w każdym województwie, ale w niektórych regionach podwyżki są nieco łagodniejsze dla naszych portfeli.

Inflacja sięgnęła rekordowych 13,9 proc., a jej główną siłą napędową są rosnące ceny paliw i energii. Ceny w sklepach rosną jeszcze szybciej. Jak wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, w maju koszt codziennych zakupów wzrósł o 16,7 proc. Największe wzrosty cen odnotowano na Opolszczyźnie.
Ceny w sklepach rosną. Gdzie odnotowano największe wzrosty?
Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych, prowadzonej przez UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe wynika, że w maju br. w sklepach było drożej o 16,7 proc. rdr. Największe wzrosty cen odnotowano na Opolszczyźnie, gdzie konsumenci płacą o prawie 19 proc. więcej. Drugie miejsce w rankingu drożyzny zajmuje województwo łódzkie, gdzie ceny wzrosły o 18,4 proc. Podium zamyka Wielkopolska z wynikiem 18,1 proc.
Po drugiej stronie mamy województwo podkarpackie, gdzie ceny rosły najwolniej – 13,8 proc. Podlasie może „pochwalić” się wynikiem 16,1 proc., zaś w województwie świętokrzyskim jest o 16,1 proc. drożej.
Skąd te rozbieżności? Według współautorki badania z Hiper-Com Poland Julity Pryzmont województwa, w których zanotowano najmniejsze wzrosty należą do biedniejszych części Polski.
Oznacza to, że każda podwyżka może skutecznie zmniejszyć sprzedaż. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że w województwie podlaskim jeszcze kilka miesięcy temu ceny podstawowych artykułów były obniżane w ramach pomocy uchodźcom, co prawdopodobnie wyhamowało skokowe wzrosty
Eksperci podkreślili, że wydatki na Opolszczyźnie są większe niż w południowych i wschodnich regionach Polski, ale tam też z kolei mamy do czynienia z zasobniejszymi portfelami konsumentów. Autorzy raportu podsumowali, że w kolejnych kwartałach tego roku różnica wzrostu cen między regionami może się jeszcze pogłębiać.
RadioZET.pl/PAP