Zamknij

Szokujące ceny wyprawek na rok szkolny 2022/2023. 70 procent rodzin ma problemy

24.08.2022 12:31

500 zł na dziecko w szkole podstawowej, 1000 zł na nastolatka w szkole średniej – tyle według wyliczeń Nationale-Nederlanden trzeba wydać na wyprawkę na rok szkolny 2022/2023. Wyższe koszty mają „znacząco odbić się na prawie 70 proc. polskich gospodarstw domowych”.

wyprawka szkolna i pieniądze
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Powrót do szkoły to problem finansowy dla ponad 2/3 polskich rodzin. Drożyzna zawitała bowiem na sklepowy półki z artykułami szkolnymi i piśmienniczymi. Podwyżka jest tak znacząca i bolesna, że 20 procent rodziców zaczęło szukać oszczędności. Rezygnując z części wydatków obniżają jakość edukacji odbieranej przez dzieci.

Pomimo państwowych dopłat i większości darmowych podręczników, ekonomiści przewidują, iż całkowita cena wyprawki szkolnej dla uczniów szkół podstawowych, na którą często składa się także nowy plecak, strój czy obuwie na W-F, może wynieść 500 zł za jedno dziecko. W trudniejszej sytuacji są rodzice nastolatków uczęszczających do szkół średnich - ze względu na konieczność zakupu nowych książek oraz repetytoriów koszty te mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Pomóc może promocja, w której połowę kupowanych przyborów dostaje się za darmo.

Wyjątkowo drogi powrót do szkoły. 20 procent rodziców rezygnuje z dodatkowych zajęć

„Wyższe ceny wyprawki szkolnej, ale również książek, pomocy naukowych czy wycieczek klasowych znacząco odbiją się na prawie 70 procent polskich gospodarstw domowych. Z tego powodu, aż jedna piąta opiekunów będzie zmuszona ograniczyć dodatkowe koszty związane m.in. z zajęciami pozalekcyjnymi. Dużym zaskoczeniem mogą być dla nich także zaplanowane w systemie oświaty zmiany, o których na chwilę przed pierwszym dzwonkiem słyszało zaledwie 28 procent ankietowanych” - zauważono w raporcie Nationale-Nederlanden. Dodano, że coraz więcej obaw budzi także „widmo kolejnej fali pandemii COVID-19 i tym samym powrót do nauki zdalnej”.

Zdaniem ponad jednej trzeciej respondentów dotychczas średni miesięczny koszt przeznaczany na edukację jednego dziecka wynosił 300 zł. Niewiele mniejszy odsetek badanych - ponad jedna piąta - deklaruje, że za zajęcia pozalekcyjne, korepetycje, wycieczki szkolne czy artykuły naukowe w ciągu 30 dni płaciło do tej pory 500 zł.

Aby odciążyć domowy budżet, w nowym roku szkolnym około 20 procent ankietowanych zdecyduje się na ograniczenie nieobowiązkowych wydatków związanych z edukacją. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią rodzice deklarujący miesięczne dochody pomiędzy 2000 zł a 4000 zł netto.

Z badania wynika, że połowa pytanych obawia się, że z powodu kolejnej fali COVID-19 zamknięte zostaną placówki edukacyjne w nadchodzącym roku szkolnym, co spowoduje konieczność ponownego przejścia na nauczanie zdalne. Według ponad 50 proc. rodziców, największy problem to brak odpowiedniego przeszkolenia kadry pedagogicznej z zakresu nowych technologii, a także niedostateczna liczba sprzętu informatycznego, którymi dysponują placówki.

Badanie na zlecenie Nationale-Nederlanden zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 29-30 lipca 2022 r., metodą CATI, na grupie 285 dorosłych Polaków posiadających dzieci w wieku szkolnym.

loader

RadioZET.pl/Nationale-Nederlanden/PAP