Zamknij

Ceny zniczy i kwiatów wzrosły nawet o 100 proc. „Klientów jest mniej i mniej kupują”

31.10.2022 15:00

Dzień Wszystkich Świętych w dobie rekordowo wysokiej inflacji nie pozwoli sprzedawcom zarobić tyle, co w ubiegłych latach. Ceny idą w górę, przez co popyt zaczyna spadać.

Ceny zniczy i kwiatów
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Inflacja w październiku według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 17,9 proc. Drożynę widać także w sklepach ze zniczami i kwiatami, jak i przy stoiskach przy cmentarzach. – Klientów jest mniej i mniej kupują – skarżą się sprzedawcy. Ile w tym roku kosztują znicze i kwiaty?

Ceny zniczy i kwiatów w 2022 roku

Ceny są wyższe, co da się zauważyć gołym okiem. Przeciętne podwyżki sięgają 20 proc., choć niektóre produkty zdrożały w jeszcze większym stopniu. Sprzedawcy podkreślają, że klienci kupują skromniejsze wiązanki lub sami komponują bukiety.
- Klientów jest mniej i mniej kupują – powiedziała PAP jedna ze sprzedawczyń z Poznania.

  • W Łodzi lampion z wkładem olejowym (pali się ok. tygodnia), który rok temu kosztował 20 zł, dziś kosztuje 25-28 zł
  • Drożej jest także we Wrocławiu, gdzie za wkłady trzeba zapłacić 3-4 zł, a ceny zniczy kształtują się od ok. 10 do 90 zł
  • W rzeszowskich sklepach i na miejskim targowisku za znicze małe i jednokolorowe trzeba było zapłacić ok. 5 zł, za większe ok. 10 zł, natomiast za tzw. średniej wielkości z dodatkowymi elementami - już nawet 50 zł
  • Ceny zniczy w Szczecinie skoczyły nawet o 100 proc. Najtańszy znicz nie kosztuje już 2 złote, lecz 4 zł. Najdroższe, witrażowe znicze, kosztują nawet 140 zł. Wcześniej to było 75-80 zł

Sprzedawcy w rozmowie z PAP zwrócili uwagę na drożejące szkło i parafinę. Wyższe są także koszty transportu z uwagi na drożejące paliwa, co przekłada się na cenę końcową produktu.

Wyższe ceny odnotowują także sprzedawcy kwiatów. Ile kosztują chryzantemy w doniczkach?

  • W Lublinie za kwiaty trzeba zapłacić od 10 do 100 złotych. Wszystko zależy od kompozycji i wielkości doniczek
  • W Trójmieście chryzantemy w doniczkach kosztują od 22 do 40 zł (średnio o 10 zł więcej niż rok temu)
  • Z kolei we Wrocławiu średni koszt kwiatów w doniczkach to ok. 30-40 zł (wzrost o ok. 25 proc.)

Więcej trzeba zapłacić również za sztuczne kwiaty: np. koszt małej wiązanki przed łódzkimi cmentarzami to 80-120 zł, natomiast za te większe trzeba zapłacić nawet 300 zł.

loader

RadioZET.pl/PAP