Zamknij

Ceny żywności nie spadną? Kowalczyk: lepiej płacić więcej, niż przeżywać to, co Ukraińcy

25.05.2022 09:16

Walka z pandemią przyniosła skutek w postaci inflacji, którą dodatkowo pogłębiła wojna w Ukrainie. Drożyzny nie sposób nie postrzec podczas codziennych zakupów. Żywność drożeje i będzie drożała – prognozował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk o cenach żywności
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wojna w Ukrainie pogłębiła wzrost cen. Nasz wschodni sąsiad to dotąd ważny gracz na rynku żywności i główny eksporter zboża. To tylko jeden z czynników, który wpływać będzie na kolejne podwyżki cen żywności. Swoje „pięć groszy” dołożą także droższe surowce.

Kowalczyk: ceny żywności nie spadną, mogą się zatrzymać

Według wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka po tegorocznych żniwach ceny żywności najwyżej mogą się zatrzymać, a nie spaść. Podkreślił, że wiele zależeć będzie od sytuacji międzynarodowej, dostępności zbóż na globalnym rynku – mówił polityk na antenie Polsat News.

Lepiej być zadłużonym, zapłacić drożej za żywność niż przeżywać na własnej skórze takie sceny, jakie są obserwowane w Ukrainie. To jest czas bardzo trudny, ale wymaga wielkich wysiłków. Niektórzy mówią, lepiej zapłacić drożej za paliwo niż być pod okupacją Henryk Kowalczyk

Minister podkreślił, że pod względem żywnościowym Polska jest bezpieczna, gdyż krajowa produkcja jest na wystarczającym poziomie. - Eksportujemy żywność za prawie 40 mld dolarów. Spokojnie wyżywimy Polaków, spokojnie wyżywimy również uchodźców ukraińskich, ponad 2 mln. O to nie musimy się martwić - uspokajał.

 

Wicepremier tłumaczył, że jedną z przyczyn wysokich cen żywności, jest wzrost kosztów jej produkcji, który wynika z drogiego gazu, nawozów itp. To z kolei spowodowało - jak kontynuował - że nieunikniony był wzrost cen zbóż i pasz, a więc również produktów pochodzenia zwierzęcego. - Ta lawina ruszyła i powinna się ustabilizować na niestety wyższym poziomie, bo nie będzie tak taniego gazu, ropy. Musimy się oswajać z takimi cenami, niestety - dodał.

loader

RadioZET.pl/Polsat News/PAP