Obserwuj w Google News

Co z 14. emeryturą? Będzie na stałe, ale jednorazowo

2 min. czytania
08.09.2022 17:43
Zareaguj Reakcja

- Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku, ale chcemy zachować to świadczenie jako jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie będzie ono wypłacone – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Marlena Maląg
fot. Wojciech Olkusnik/East News

14. emerytura zadebiutowała w 2021 roku. Rząd przekonywał, że od początku planowana była jako świadczenie jednorazowe. Tak określona została także  kolejna wypłata „czternastki”, która zaczęła się 25 sierpnia i potrwa do 20 września.

W 2023 roku 14. emerytura ma wrócić: politycy obozu rządzącego deklarowali, że  świadczenie ma być wprowadzone na stałe. Jednocześnie jednak minister Maląg poinformowała, że świadczenie będzie wypłacane jednorazowo. Jak połączyć te dwie zapowiedzi?

14. emerytura wróci w 2023 roku. Na stałe jednorazowa

„Czternastka” miała według rządowych planów zostać wypłacona tylko raz, w 2021 roku. Wyjątkowo wysoka inflacja i wynikająca z niej utrata wartości nabywczej emerytur i rent wymusiła przywrócenie – aczkolwiek jednorazowe – świadczenia także i w 2022 roku.

- Staramy się wesprzeć Polaków jako państwo, stąd była decyzja o 14. emeryturze. Jesteśmy już za półmetkiem. Wypłaconych już jest około 5 mln świadczeń. Szacujemy, że 9 mln emerytów otrzyma 14. emeryturę – podsumowała sytuację Marlena Maląg.

Wiadomo już, że rok 2023 także będzie ciężki z powodu inflacji. Zapowiedziano już ponowną wypłatę 14. emerytury, a coraz głośniej mówi się nawet o szykowaniu „piętnastki”. Mimo wypłaty po raz trzeci z rzędu „czternastka” w dalszym ciągu ma nosić miano „jednorazowej”.

Redakcja poleca

- Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku. Chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone – zapowiedziała Maląg.

Jak to rozumieć? 14. emerytura zostanie najprawdopodobniej wpisana na stałe do listy świadczeń, jakie mogą przysługiwać seniorom. Każdego roku decyzja o jej wypłacie ma być jednak podejmowana niezależnie, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, ekonomiczną oraz stopę życia seniorów.

„Czternastka” pełniłaby w takim przypadku funkcję „koła ratunkowego” dla emerytów, które byłoby rzucane, jeśli istniałoby zagrożenie spadku poziomu życia seniorów poniżej akceptowalnej granicy.

RadioZET.pl/PAP