Zamknij

ZUS wypłaci czternastki także w 2022 roku? Seniorzy są za

26.01.2022 08:08

Seniorzy w bieżącym roku mogą liczyć na rekordowo korzystną waloryzację świadczeń, a także na trzynastą emeryturę. Pod znakiem zapytania stoją jednak wypłaty „czternastki”, która miała być jednorazowym świadczeniem.

Czy będzie czternastka w 2022 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci tracą na rekordowo wysokiej inflacji i częściowo na Polskim Ładzie. Na niekorzystnej reformie składki zdrowotnej senior traciłby już przy wypłacie równej 4900 zł brutto.

Rząd zareagował jednak na apel podatników i zapowiedział objęcie ulgą dla klasy średniej także świadczeniobiorców ZUS. Czy politycy zasugerują się głosem Polaków i wypłacą także czternastki w 2022 roku?

Polacy za czternastą emeryturą

„Super Express” zapytał Polaków, czy rząd powinien wypłacić w bieżącym roku czternastą emeryturę.

Na pytanie, czy w tym roku, poza trzynastą emeryturą, emeryci powinni dostać czternaste emerytury 52 proc. powiedziało "tak", 31 proc. – nie, a 17 proc. – nie wiem.
Czy rządzący wsłuchają się w głos Polaków? Politycy nie dają jednoznacznej odpowiedzi, choć przypominają, że z założenia było to jednorazowe świadczenie.

Związkowcy mają jednak inny pomysł, jak ochronić portfele seniorów przed inflacją. OPZZ proponuje, by dwa razy w roku waloryzować świadczenia. – Biorąc pod uwagę prognozowaną, bardzo wysoką inflację, jedna waloryzacja świadczeń to może być za mało – mówi cytowany Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

Waloryzacja 2022. Rekordowa podwyżka emerytur

Zgodnie z pomysłem OPZZ, poza marcową waloryzacją, która może okazać się wyjątkowo korzystna dla seniorów właśnie z uwagi na inflację, rząd miałby przeprowadzić jeszcze jednej aktualizacji wysokości świadczeń – we wrześniu 2022 roku. Związkowcy szacują, że taka zmiana kosztowałaby około 12 mld zł.

loader

RadioZET.pl