Zamknij

Dodatek obejmie nie tylko węgiel. Podano konkretne kwoty wsparcia

17.08.2022 11:03

Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła jest już gotowy. Na jednorazowy dodatek pieniężny będą mogli liczyć nie tylko ogrzewający domy węglem, lecz także korzystający z LPG, drewna, oleju opałowego czy pelletu. W większości przypadków kwota będzie jednak niższa niż 3000 zł dodatku węglowego.

pieniądze na tle grzejnika
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Dodatek węglowy to 3000 zł jednorazowego wsparcia dla gospodarstw domowych ogrzewających domy węglem. Rozwiązanie zastąpiło uchwaloną wcześniej ustawę o cenach gwarantowanych, mającej umożliwić zakup węgla po 996,60 zł za tonę. 

Oferowanie wsparcia tylko dla ogrzewających domy węglem spotkało się z protestami opozycji, która zaproponowała objęcie dodatkiem wszystkich gospodarstw domowych. Z powodu inflacji i podwyżek cen nośników energii koszty ogrzewania wzrosną niezależnie od sposobu uzyskiwania ciepła. Poprawki KO zostały co prawda odrzucone przez PiS w Sejmie, obóz rządzący przygotował jednak własną wersję ustawy, która ma być rekompensatą za wzrost kosztów.

Dodatek na ogrzewanie. Ustawa o wsparciu dla odbiorców ciepła

O dodatek na ogrzewanie można będzie starać się do 30 listopada 2022 roku. Pieniądze przyznawane będą jednorazowo. Wnioski składać będzie trzeba gminach, które będą miały maksymalnie miesiąc na ich rozpatrzenie.

Jednorazowy dodatek wyniesie 3000 zł w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy. Wsparcie w wysokości 2000 zł przewidziano w sytuacjach, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

1000 zł będzie można otrzymać w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym. Gospodarstwa domowe ocieplane za pomocą kotła gazowego zasilanego skroplonym gazem LPG będą mogły liczyć na dodatek w wysokości 500 zł.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Należy do niego zgłosić główne źródło ciepła.

W projekcie ustawy przewidziano też wprowadzenie dodatku dla podmiotów wrażliwych. Ma przysługiwać tym jednostkom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub pelletu zawierających co najmniej 85 procent węgla kamiennego, pelletu drzewnego, a także innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG, oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej. Chodzi m.in. o szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Wysokość dodatku ma pokryć 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon, wyliczonych na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa w latach 2020 i 2021. Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku będzie miała maksymalnie miesiąc - przewidują założenia.

loader

RadioZET.pl/PAP