Zamknij

3 tys. zł na zakup węgla. Rząd za nowym świadczeniem

19.07.2022 07:48

Dodatek węglowy ma wesprzeć polskie rodziny, które używają go do ogrzania domu – wynika z projektu opisanego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o wsparcie rzędu 3 tys. złotych.

Dodatek weglowy
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Węgiel podrożał niemal trzykrotnie nie tylko za sprawą inflacji, lecz także wojny w Ukrainie. Świat odciął się od surowców z Rosji, a ceny alternatywnych źródeł poszybowały w górę. Bez rządowej dotacji ogrzanie domu zimą uderzyłoby po kieszeni tych, którzy grzeją węglem.

Dodatek węglowy. Dla kogo?

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Projektowana ustawa o dodatku węglowym, która zgodnie z założeniem ma trafić pod obrady w trzecim kwartale roku, wymieniać będzie następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Gospodarstwo domowe, które używa kozy lub kuchni węglowej do ogrzania domu, będzie mogło ubiegać się o dodatek do zakupu węgla w kwocie 3 tys. zł.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Zgodnie z projektem, termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upłynie 30 listopada 2022 r., a gmina będzie miała maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

loader

RadioZET.pl/PAP