Zamknij

3000 złotych dla gospodarstw domowych. „Można już składać wnioski”

Katarzyna Witwicka
17.08.2022 08:10
Dodatek węglowy - wnioski
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rozporządzenie ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy, które wchodzi  w życie w środę podpisane - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wnioski o 3000 złotych na zakup węgla już można składać w urzędach.

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych przysługiwać będzie tym, którzy zadeklarują, że palą węglem. To rządowa odpowiedź na wzrost cen surowca. Zakaz importu węgla z Rosji sprawił, że jego ceny poszybowały w górę, a dostępność spadła. Wnioski o taki dodatek, których wzór został już zatwierdzony, można składać w urzędach.

Dodatek węglowy. Jak złożyć wniosek?

"Podpisałam rozporządzenie ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy, które wchodzi w środę w życie" - poinformowała we wtorkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu.

Termin na złożenie wniosku minie 30 listopada. Każdy, kto wykaże, że głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, może ubiegać się o wsparcie w urzędzie gminy.

Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy [WZÓR do pobrania]

Po złożeniu wniosku urząd będzie miał 30 dni na wypłatę pieniędzy. Mowa o 3000 zł „na rękę”, bez konieczności uiszczania podatku. Dodatek ten będzie także wyłączony z możliwości zajęcia przez komornika. Poniżej publikujemy wzór wniosku o dodatek węglowy.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=