Zamknij

Wniosek o dodatek węglowy. Opublikowano wzór dokumentu

Katarzyna Witwicka
11.08.2022 10:22
Wniosek o dodatek węglowy
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zawierający wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Mowa o 3 tys. złotych, które gminy wypłacą tym gospodarstwom domowym, które zadeklarują, że palą węglem.

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych przysługiwać będzie tym, którzy zadeklarują, że palą węglem. To rządowa odpowiedź na wzrost cen surowca. Zakaz importu węgla z Rosji sprawił, że jego ceny poszybowały w górę, a dostępność spadła. Wnioski o taki dodatek, których wzór udostępnił resort klimatu, przyjmować będą gminy.

WNIOSEK o dodatek węglowy [WZÓR PDF]

Ustawa o dodatku węglowym czeka na podpis prezydenta. Po jej wejściu w życie gminy będą przyjmowały wnioski o wypłatę 3 tys. złotych. Pieniądze trafią na konta mieszkańców do 30 dni po złożeniu wniosku.

Kto może się ubiegać o pieniądze? Wsparcie adresowane jest do tych, którzy palą węglem, a ich źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wniosek należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Należy pamiętać, że urzędnicy będą zobowiązani sprawdzić, czy wnioskodawca zgłosił dane źródło ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Rozporządzenie zawiera wzór wniosku, który będzie udostępniamy przez gminy. Należy go uzupełnić o swoje dane tj.: imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Trzeba będzie też podać dane adresowe. We wniosku należy też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek, a także określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, bądź wieloosobowe. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa trzeba będzie podać liczbę domowników z uwzględnieniem wnioskodawcy, a także podać ich dane. Wnioskodawca musi także zadeklarować pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że faktycznie pali węglem.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=